02_2017 1000 elektrycznych autobusów na polskich drogach do 2021 r.

Listy intencyjne w tej sprawie podpisali 20 lutego br. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, reprezentujący niemal 45 proc. taboru autobusowego w Polsce.

Sygnatariusze porozumienia już teraz zadeklarowali w swoich zgłoszeniach chęć zakupu łącznie 780 autobusów elektrycznych do 2020 roku. Odpowiada to 16 proc. ich łącznego taboru autobusowego, który wynosi 5 tys. sztuk. To zarazem 7 proc. w odniesieniu do liczby wszystkich autobusów miejskich w Polsce (ok. 11,5 tys. sztuk). Inicjatywę objął swoimi auspicjami Związek Miast Polskich.

30 marca br. odbędzie się konferencja organizowana przez PZPM wspólnie z Ministerstwem  Rozwoju, Ministerstwem Energii i Polskim Funduszem Rozwoju, podczas której m.in. zostaną przedstawione konkretne założenia programu w świetle opłacalności inwestycji dla samorządów i niezbędnych warunków infrastrukturalnych. Zostanie również zaprezentowana oferta producentów autobusów dla zainteresowanych samorządów.