Kongres MOVE 4.04.2024

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego po raz kolejny objął patronatem kongres MOVE, który odbędzie się 4 kwietnia 2024 r. jako wydarzenie towarzyszące Międzynarodowym Targom Poznańskim.
Zapraszamy na panel dyskusyjny pt."Największe wyzwania w rozwoju elektromobilności w Polsce", który poprowadzi Jakub Faryś - Prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego.
Dyskusja będzie dotyczyć implementacji celów Unii Europejskiej, zwłaszcza związanych z Green Deal i pakietem Fit for 55, w kontekście polskiej i unijnej gospodarki, a w szczególności branży motoryzacyjnej. Kluczowym tematem będzie wsparcie dla zeroemisyjnych pojazdów i infrastruktury. Eksperci omówią różne strategie przyspieszające transformację zeroemisyjną, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania i wyzwania występujące w Polsce. Istotnym aspektem dyskusji będzie również optymalizacja procesu budowy infrastruktury, aby Polska mogła sprostać wymaganiom unijnego transportu towarów.
REJESTRACJA: https://kongresmove.pl/pl?utm_source=Redlink.pl&utm_medium=email&utm_campaign=MOVE%202

Licznik elektromobilności - STYCZEŃ 2024_Początek roku na plusie w segmencie zeroemisyjnego transportu

Według danych z końca stycznia 2024 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 58 341 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). W ubiegłym miesiącu ich liczba zwiększyła się o 1 628 sztuk – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Pod koniec stycznia 2024 r. po polskich drogach jeździło 100 737 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych, osobowych aut (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 52 356 szt., a park hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 48 381 szt. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 6 012 szt. Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec stycznia składała się z 19 415 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 697 371 szt. Pod koniec ubiegłego roku park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 1185 szt.
- Spadek dynamiki rejestracji pojazdów zeroemisyjnych w Polsce i w Europie w styczniu b.r. pokazuje jednoznacznie, że instrumenty wsparcia dla pojazdów elektrycznych, zarówno osobowych, dostawczych jak i ciężarowych są bardzo ważne dla rozwoju tego segmentu pojazdów. Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych krajów i wykorzystać dobre rozwiązania do wzmacniania pozycji sektora zeroemisyjnej motoryzacji w Polsce. Jest to szczególnie pożądane w przypadku infrastruktury ładowania i tankowania wodoru dla wszystkich typów pojazdów - osobowych, dostawczych i ciężarowych. Z tym większą radością cała branża powitała wyczekiwany projekt dofinansowania zakupu pojazdów ciężarowych oraz budowy infrastruktury tym pojazdom dedykowanej  – mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

Wszystkie edycje dostępne są w zakładce Rynek Motoryzacyjny. Informacja prasowa  kliknij tutaj »

Rejestracje autobusów - STYCZEŃ 2024r.

Nowe autobusy   STYCZEŃ (+134,4% r/r); 

W styczniu 2024 r. w Polsce zarejestrowano 150 fabryczne nowych autobusów, czyli aż o 86 sztuk więcej niż przed rokiem (+134,4% r/r). To dobry prognostyk na przyszłość, ale należy pamiętać, że początek zeszłego roku był trudny dla całego rynku i dopiero kolejne miesiące przyniosły świetny końcowy wynik, czyli 1 821 rejestracji. Ważny natomiast jest fakt, że odnotowaliśmy plusy we wszystkich segmentach funkcjonalnych (poza niszową kategorią pojazdów szkolnych), co naszym zdaniem oznacza kontynuacje boomu na autobusy. Przede wszystkim cieszy wzrost wśród autobusów międzymiastowych i turystycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. pierwszych rejestracji autobusów nowych i używanych w Polsce w STYCZNIU 2024 roku . Analizę przygotował na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, zespół PZPM we współpracy z firmą JMK - analizy rynku autobusów.
Informacja prasowa i zestawienia Tutaj »

Dane cząstkowe 20 dni lutego 2024 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Po 20 dniach lutego br. po spowolnieniu w ostatnim miesiącu ub. roku. liczba rejestracji samochodów osobowych drugi miesiąc z rzędu przyśpieszyła, lekkie samochody dostawcze zanotowały delikatny wzrost,
natomiast ciężkie samochody ciężarowe znalazły się na dużym dwucyfrowym minusie w porównaniu z  analogicznym okresem ub.r..
W omawianym okresie zarejestrowanych zostało 27 826 samochodów osobowych o 21,2% r/r więcej niż w tym samym okresie ub.r..

  • Liczba rejestracji lekkich samochodów dostawczych zwiększyła się o 1,6% r/r do liczby 2 418 szt.
  • Sprzedaż nowych ciężkich samochodów ciężarowych pow. 3.5t z liczbą 1 439 zarejestrowanych pojazdów.- po raz kolejny odnotowała dwucyfrowy spadek r/r , tym razem o 21,5% r/r.
  • Jednoślady ostro poszybowały w górę : Motocykle: 1506 szt. +65,5%r/r ; Skutery: 376 szt. +25,3%r/r,

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj

PZPM - ACEA - Rejestracje sam. osobowych wg. rodzaju paliwa w styczniu 2024r.

Rejestracje samochodów osobowych: +14,6% w październiku 2023 r., udział elektrycznych bateryjnych przekroczył 14,2% w rynku

W styczniu 2024 r. rynek nowych samochodów w UE ożywił się po spowolnieniu odnotowanym w grudniu 2023 r., a liczba rejestracji samochodów rok do roku zwiększyła się o 12,1% do 851 689 sztuk. Warto zauważyć, że wszystkie główne rynki bloku odnotowały znaczące wzrosty, przy czym Niemcy (+19,1%), Włochy (+10,6%), Francja (+9,2%) i Hiszpania (+7,3%) osiągnęły wysokie jednocyfrowe lub dwucyfrowe zyski.

RODZAJE PALIWA W NOWYCH SAMOCHODACH

W styczniu samochody elektryczne na baterie odpowiadały za 10,9% udziału w rynku (wzrost z 9,5% w styczniu 2023 r.), podczas gdy samochody hybrydowo-elektryczne posiadały prawie 30% udział, wzmacniając swoją pozycję jako drugi najbardziej preferowany wybór wśród nabywców samochodów w UE. Łączny udział w rynku samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi wyniósł prawie 50% w styczniu 2024 r., notując spadek z 54% rok wcześniej.

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

W styczniu 2024 r. sprzedaż nowych samochodów elektrycznych na baterie zwiększyła się o 28,9% do 92 741 sztuk, co odpowiada udziałowi w rynku na poziomie 10,9%. Cztery największe rynki w regionie - obejmujące łącznie 66% wszystkich rejestracji samochodów elektrycznych na baterie - odnotowały solidne dwucyfrowe wzrosty: Belgia (+75,5%), Holandia (+72,2%), Francja (+36,8%) i Niemcy (+23,9%).

W styczniu nowe rejestracje samochodów hybrydowo-elektrycznych w UE podskoczyły o 23,5%, wspierane przez znaczący wzrost na czterech największych rynkach: Hiszpanii (+26,5%), Francji (+29,9%), Niemczech (+24,3%) i Włoszech (+14,2%). Doprowadziło to do sprzedaży 245 068 sztuk w pierwszym miesiącu 2024 roku, co stanowi 28,8% udziału w rynku UE.

Sprzedaż hybrydowych samochodów elektrycznych typu plug-in odbiła się po spadku w grudniu 2023 roku, rosnąc o 23,8% do 66 660 sztuk w styczniu 2024 roku. Wzrost ten wynikał przede wszystkim ze znacznych zysków na kluczowych rynkach, takich jak Belgia (+65,2%) i Niemcy (+62,6%). W rezultacie hybrydowe samochody elektryczne typu plug-in stanowią obecnie 7,8% całkowitej sprzedaży samochodów w UE.

SAMOCHODY Z SILNIKAMI BENZYNOWYMI I DIESLA

W styczniu 2024 r . rynek samochodów benzynowych w UE zwiększył się o 4%, dzięki znacznym wzrostom na kluczowych rynkach, takich jak Włochy (+26,7%) i Niemcy (+16,9%). Pomimo utrzymania pozycji lidera z 35,2% rynku w styczniu, udział samochodów benzynowych skurczył się z 37,9% w tym samym miesiącu w 2023 roku.

Z kolei unijny rynek samochodów z silnikiem Diesla zmniejszył się w styczniu o 4,9%. Spadek ten był widoczny na kilku rynkach, w tym na trzech największych: Hiszpanii (-10,2%), Włoszech (-8,7%) i Francji (-23,4%). Jednak Niemcy odbiegały od tego trendu z 4,3% stopą wzrostu. W styczniu 2024 r. sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla osiągnęła 114 415 sztuk, co przełożyło się na 13,4% udział w rynku, w porównaniu z 15,8% w 2023 r.

Po więcej kliknij tutaj  »

Dane cząstkowe 10 dni lutego 2024 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Po 10 dniach lutego br. liczba rejestracji samochodów osobowych kolejny miesiąc z rzędu utrzymała się w trendzie wzrostowym natomiast lekkie samochody dostawcze i ciężkie samochody ciężarowe odnotowały straty.
W omawianym okresie zarejestrowanych zostało 13 890 samochodów osobowych o 10,1% r/r więcej niż w tym samym okresie ub.r.. Liczba rejestracji lekkich samochodów dostawczych zmniejszyła się o 6,4% r/r osiągając liczbę 1 201 szt.
Sprzedaż nowych ciężkich samochodów ciężarowych pow. 3.5t z liczbą 735 zarejestrowanych pojazdów.- kolejny miesiąc z rzędu odnotowała spadek r/r , tym razem o 31,9% r/r.
Jednoślady zanotowały zróżnicowane wyniki: Motocykle: 735 szt. +45,9%r/r ; Skutery: 152 szt. -0,7%r/r,

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj

PZPM - DEBATA Nr 5

Elektryczne samochody to jeszcze nie ekologiczna motoryzacja. By o takiej mówić potrzebna jest przede wszystkim ekologiczna produkcja samochodów. A od tej nie ma już odwrotu. Co więcej droga ku niej jest już wytyczona. Pytanie tylko czy jest kręta i wyboista czy może już przypomina równą i prostą autostradę? O tym rozmawiają Agnieszka Olenderek, Członek Zarządu Volkswagen Poznań oraz Jakub Faryś Prezes PZPM a zaprasza Ernest Bodziuch.

PZPM - DEBATA Nr 4

Przyszłość będzie należała do wodoru. I nie chodzi tu tylko o wodór jako paliwo napędzające elektryczne samochody. Wodór może przyczynić się do kolejnej wielkiej rewolucji światowej gospodarki. A Polska ma szansę odegrać tu znaczącą rolę. O tym w najnowszej debacie z okazji 30-lecia PZPM mówią dr Jacek Pawlak Prezes Toyota Central Europe oraz Jacek Nowakowski Dyrektor ds. napędów alternatywnych w IVECO a zaprasza Ernest Bodziuch.

PZPM - DEBATA Nr 3

Autonomiczne i jeżdżące tylko na prąd? Czy takie będą auta przyszłości? To, że Unia Europejska chce doprowadzić przemysł motoryzacyjny do zero-emisyjności nie jest tajemnicą. Ważniejsze jednak jest to na jakim etapie są producenci samochodów i czy są w stanie sprostać unijnym wytycznym. O tym w najnowszej debacie z okazji 30-lecia PZPM mówią Marcin Kwoka z Mercedes-Benz Polska i Łukasz Paździor z Mazda Motor Poland a zaprasza Jakub Faryś - Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz redaktor Ernest Bodziuch.

Raport kwartalny PZPM i KPMG „Branża motoryzacyjna” Edycja Q1/2024

W 2023 roku w Polsce zarejestrowano 475 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,2% więcej niż w 2022 roku. Lepsze wyniki sprzedaży zanotowano również w segmencie samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów oraz motocykli. W ubiegłym roku sprzedaż samochodów osobowych z paliwami alternatywnymi wyniosła 217,6 tys. sztuk i była aż o 35,4% większa niż przed rokiem. To nie tylko efekt zmieniających się preferencji konsumentów, ale także szansa dla producentów i dostawców, aby jeszcze bardziej dostosować swoje oferty do rosnącego zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami. Jak wynika z raportu KPMG w Polsce i PZPM „Branża motoryzacyjna, Edycja Q1/2024” poprzedni rok był również lepszy dla fabryk motoryzacyjnych w Polsce, które wyprodukowały 612,9 tys. pojazdów – o 26,7% więcej niż w 2022 roku.

Rocznik Raport Branży Motoryzacyjnej PZPM 2023/2024

Raport Branża Motoryzacyjna 2023/2024, który przekazujemy w linku poniżej wiadomości , stanowi kompendium wiedzy na temat szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej w Polsce i w Europie. W bieżącej edycji rocznika PZPM prezentujemy analizę parku wszystkich rodzajów pojazdów, pierwszych rejestracji i produkcji motoryzacyjnej, a także zagadnienia dotyczące transportu, funkcjonowania flot, sprzedaży paliw, produkcji opon oraz infrastruktury drogowej.
W Raporcie znajdą Państwo ponadto eksperckie opracowania przygotowane przez naszych stałych Partnerów dotyczące najistotniejszych zagadnień o kluczowym znaczeniu dla branży - w tym środowiskowych, podatkowych, makroekonomicznych, prawnych oraz omówienie systemów wsparcia dla sektora motoryzacyjnego wykorzystujących unijne i krajowe środków w ramach pomocy publicznej. Opracowania te uwzględniają wpływ m.in. legislacji oraz aktualnej sytuacji społeczno-politycznej na polski i europejski sektor motoryzacyjny i jego otoczenie. W publikacji nie mogło zabraknąć informacji dotyczących najnowszych rozwiązań w motoryzacji - napędów alternatywnych i związanej z tym infrastruktury ładowania oraz pojazdów autonomicznych i połączonych.

Jakub Faryś, prezes PZPM we wstępie do aktualnego wydania Raportu podkreśla, że przyjęty pakiet regulacji, po 2035 roku zakładaj sprzedaż wyłącznie pojazdów zeroemisyjnych, a producenci samochodów oraz koncerny samochodowe zapewniają, że, tempo zmian będą takie, jak oczekują tego władze unijne i krajowe i nawet wcześniej niż w 2035 roku będą oferować zeroemisyjne modele osobowe i dostawcze. Efektem trwających od kilku lat dużych inwestycji jest krzepnący łańcuch dostaw dla nowych, zeroemisyjnych napędów: od ogniw akumulatorów litowo-jonowych po półprzewodniki dla falowników i elektryczne silniki. Rosnąca skala produkcji pozwoli obniżyć ceny zeroemisyjnych aut, zaś trwające badania dają efekt w postaci rosnącego zasięgu i coraz krótszych czasów ładowania akumulatorów.

Zeroemisyjna mobilność to także miejsca pracy, w tym w polskich fabrykach. Zachowanie konkurencyjności Polski na mapie inwestycji i produkcji aut wymaga zapewnienia dostaw taniej, stabilnej i zielonej energii. To właśnie będzie kluczowym wyzwaniem w przypadku podejmowania w najbliższym czasie przez inwestorów decyzji o wyborze miejsca produkcji w różnych krajach europejskich. Pamiętać jednak należy, że sukcesem w drodze do zeroemisyjności jest infrastruktura. Powstaje dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych, ale dużym wyzwaniem jest przygotowanie jej dla samochodów ciężarowych, z uwagi na niezbędną wysoką moc przyłączy.

Sigrid de Vries, Dyrektor Generalna ACEA wskazuje, że łańcuch wartości europejskiego przemysłu motoryzacyjnego zapewnia pracę niemal 13 milionom mieszkańcom naszego kontynentu, czyli tworzy około 200 tys. miejsc pracy więcej niż w 2019 roku. Jest to godne podkreślenia osiągnięcie, biorąc pod uwagę trudną koniunkturę gospodarczą, naznaczoną rekordowo wysokimi cenami energii i przerwami w dostawach. Sprzedaż i eksploatacja samochodów zapewniają znaczne przychody rządom krajów UE, do których budżetów wpłynęło w 2022 roku niemal 400 miliardów euro. To kluczowe źródło przychodów dla skarbów państw może (i powinno) być reinwestowane w budowę dróg, modernizację publicznych sieci transportu i przyśpieszenie przejścia na elektromobilność.

Rocznik ukazuje się regularnie od 2007 roku z inicjatywy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pod redakcją Roberta Przybylskiego. Współautorami najnowszego wydania są CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Pośniak i Bejm sp.k,  Fleet, KPMG w Polsce, Martini i Wspólnicy, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, SSW Pragmatic Solutions, Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją i życzymy miłej lektury!

Raport kwartalny PZPM/KPMG - Q4/2023

Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła o 10,6% w ciągu trzech kwartałów 2023 roku

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku w Polsce zarejestrowano 350 tys. nowych samochodów osobowych – o 10,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Lepsze wyniki sprzedaży odnotowano również w segmencie samochodów ciężarowych, dostawczych, autobusów oraz motocykli. Szczególnie widoczny jest dynamiczny wzrost sprzedaży samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, których w okresie od stycznia do września br. w Polsce sprzedano 154 tys., co oznacza wzrost o blisko 30% r/r.

Fabryki motoryzacyjne w Polsce również odnotowały lepsze wyniki pod względem liczby wyprodukowanych pojazdów. Liczba wyprodukowanych w Polsce pojazdów w trzech kwartałach br. wyniosła ogółem 451 tys. pojazdów – o 34,6% więcej niż w poprzednim roku.

"Po wynikach trzeciego kwartału widać już, że ten rok będzie lepszy od zeszłego w prawie wszystkich kategoriach pojazdów. Warto podkreślić, że o ile cały segment samochodów osobowych urósł o nieco ponad 10 proc., o tyle w segmencie premium+ wzrosty były dwa razy większe. Jednym z powodów jest prawie 14 proc. wzrost zakupów do firm, a w przeważającej większości tam właśnie najczęściej trafiają samochody marek premium+. Kolejnym powodem jest fakt, że pomimo obaw – gospodarka rośnie, co przekłada się na wymianę samochodów przez szefów firm, a również nie sposób nie zauważyć, że segment premium+ jest segmentem najmniej wrażliwym na ewentualne wahania rynkowe. Warto jeszcze dodać, że właśnie do firm trafia spora część samochodów zeroemisyjnych, bo wykazują one rosnącą odpowiedzialność ekologiczną i chętniej kupują pojazdy z „górnej półki” – mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.
W segmencie samochodów osobowych napędzanych alternatywnie odnotowano wzrost wolumenu sprzedaży o 28% r/r wobec 154 tys. sztuk w pierwszych trzech kw.2023 r. Niezmiennie przeważającą większość rynku stanowiły hybrydy, których zarejestrowano 26,6% więcej r/r (132,3 tys. sztuk), jednak największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały samochody elektryczne – o 54% r/r/. 
Rośnie sprzedaż sam. ciężarowych, autobusów oraz motocykli 
Na rynku sam. ciężarowych liczba rejestracji w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku wzrosła o 11% r/r i wyniosła ponad 26,5 tys. szt. Z kolei o 48% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku zwiększyła się liczba rejestracji nowych autobusów. W ciągu 9-ciu miesięcy br. zarejestrowano w Polsce 1214 pojazdów tego typu.
Rynek motocykli również zanotował lepszy wynik w pierwszych trzech kw.br., - 24 tys. motocykli, co stanowi wzrost o 14,4% r/r.
Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce wzrosła o 34,6%
Od stycznia do września br. wyprodukowano w Polsce o 34,6% więcej pojazdów sam. niż w tym samym okresie ub.r. Wzrost dot. każdej z kategorii, największy w przypadku sam. dostawczych i ciężarowych (+48,5%), zaś najmniejszy w segmencie autobusów (+4,4% r/r).

Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce. Życzymy miłej lektury!