Aktualności

Meeting of the Parliamentary Group for Distributed Energy, Electromobility and Innovation

On July 9, 2025, a meeting of the Parliamentary Group for Distributed Energy, Electromobility and Innovation chaired by Artur Łącko, MP, took place at the Polish Sejm
The event was attended by Jakub Faryś - President of the Polish Automotive Industry Association
The discussion concerned, among other things:
     decarbonization of transport in Poland against the background of Europe legislative actions at the level of the EU and member countries
 planned legal changes in Poland
The meeting was an excellent opportunity for dialogue with representatives of the public sector, experts and companies working on energy transition and electromobility

Debata pt.„Automotive w Polsce” zorganizowana przez Dziennik Gazeta Prawna

Podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna pt.„Automotive w Polsce” Michał Wekiera poruszył najważniejsze wyzwania stojące dziś przed europejskim i polskim przemysłem motoryzacyjnym:
Zwrócił uwagę na wiele aspektów przechodzenia na niskoemisyjną mobilność, między innymi, że:

  • transformacja powinna opierać się nie tylko na mobilności bezemisyjnej, ale też niskoemisyjnej, wykorzystując pełne spektrum dostępnych technologii – tak, by nie uzależnić się ponownie, tym razem od importu pierwiastków i komponentów.
  • UE musi uwzględniać różnice pomiędzy państwami i realne potrzeby klientów – a nie wyłącznie polityczne założenia. Dziś inwestycje producentów często rozmijają się z oczekiwaniami konsumentów.
  • Model chiński oparty na odmiennych uwarunkowaniach ustrojowych nie sprawdzi się w Europie – musimy znaleźć własną drogę do zeroemisyjności, bez utraty konkurencyjności.
  • Jeżeli chcemy być innowacyjni i atrakcyjni inwestycyjnie, musimy usuwać bariery, a nie wprowadzać „jedną ulgę i dwa ograniczenia”.

Wnioski:
Silna europejska motoryzacja to taka, która chroni klimat, ale też zachowuje przewagi technologiczne, miejsca pracy i potencjał inwestycyjny. Hybrydy, niskoemisyjne napędy, rozwój lokalnego łańcucha wartości i mądre regulacje mogą być kluczem do sukcesu.
Dziękujemy prowadzącym Agnieszce Osochowskiej i Zbigniewowi Bartuś oraz współczestnikom debaty: Ewie Kwiecińskiej, Aleksandrowi Mazan, Maciejowi Mazur, Maciejowi Hochman

Konferencja AHK Polska „W dialogu z rynkiem – innowacje, ekologia, partnerstwo"_25/06/2025

Konferencja AHK Polska „W dialogu z rynkiem – innowacje, ekologia, partnerstwo” w Piekarach Śląskich już za nami!
To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora motoryzacyjnego, firm technologicznych, administracji publicznej, środowisk naukowych i samorządów. Było to doskonałe forum do wymiany doświadczeń, budowania partnerstw i rozmowy o wyzwaniach przyszłości.

W centrum dyskusji znalazły się:

  • elektromobilność i zielona transformacja przemysłu
  • innowacyjne technologie i cyfryzacja sektora
  • współpraca między przemysłem, nauką i administracją
  • ekologia i efektywność energetyczna jako klucz rozwoju

W panelu wziął udział m.in. Marcin Witaszek (PZPM) , który podkreślił znaczenie stabilnych ram regulacyjnych i konieczność wsparcia sektora motoryzacyjnego w obliczu transformacji.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE , co dodatkowo potwierdza jego rangę i znaczenie w europejskim dialogu o przyszłości przemysłu.
Konferencja była przestrzenią inspirujących rozmów i konkretnych pomysłów, które mogą przyczynić się do zielonej i innowacyjnej przyszłości sektora automotive.
Dziękujemy za udział i zapraszamy do dalszego dialogu!

Produkcja pojazdów samochodowych i silników do pojazdów mechanicznych w Polsce według danych GUS - MAJ 2025

Prezentujemy wyniki dot. PRODUKCJI POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH oraz SILNIKÓW DO POJAZDÓW MECHANICZNYCH - w MAJU 2025 na podstawie danych GUS

Dane GUS po pięciu miesiącach 2025 roku pokazują silne zróżnicowanie w poszczególnych segmentach przemysłu motoryzacyjnego. Widać efekty trwającej transformacji technologicznej, zmian popytu oraz globalnej niepewności.

• Produkcja samochodów osobowych nadal w głębokim regresie – dane potwierdzają skalę zmian w tym obszarze
• Segment pojazdów użytkowych i autobusów wykazuje odporność oraz oznaki odbudowy.
• Produkcja silników pozostaje na niskim poziomie, z wyraźną korektą w dół.

2025 rok to czas wyzwań i przełomów dla przemysłu motoryzacyjnego – dalszy rozwój sytuacji zależeć będzie od czynników rynkowych, legislacyjnych oraz skuteczności transformacji w kierunku zeroemisyjności.

Aby zapoznać się z  zestawieniami <<kliknij tutaj>>

NAGRANIE_FleetOnLine - Podsumowanie pierwszej połowy 2025 roku w motoryzacji w Polsce i w Europie

Co się wydarzyło , a co przed nami ??!
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z Konferencji Fleet On Line  z Jakubem Farysiem, Prezesem Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.
Wykład obejmował następujące zagadnienia:

  •  Ocena sytuacji rynkowej i wyników produkcyjnych
  •  Elektromobilność w praktyce – rozwój i bariery
  •  Program NaszEauto – jak działa i co się zmieni?
  •  Wsparcie dla segmentu pojazdów ciężkich (HDV) i infrastruktury ładowania
  •  Złagodzenie przepisów o karach za emisję CO2 – szansa dla producentów
  •  Handel, inwestycje i wpływ sytuacji geopolitycznej na branżę

LINK DO NAGRANIA: https://youtu.be/uT5uSER3Hd8

Walne Zgromadzenie PZPM 2025

11 czerwca w Sound Garden Hotel odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.
W spotkaniu licznie uczestniczyli przedstawiciele firm członkowskich
PZPM, którym dziękujemy za przybycie, konstruktywne rozmowy i uwagi, które przełożą się na jeszcze lepszą pracę naszej organizacji na rzecz zrzeszonych firm.
Gościem honorowym Walnego Zgromadzenia był Sekretarz Stanu Krzysztof (Chris) Bolesta z Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który w rozmowie z Prezesem PZPM Jakubem Farysiem przekazał  szereg niezwykle aktualnych i ważnych informacji m.in. na temat:
planowanych inicjatyw legislacyjnych KE,
planowanego przesunięcia 400 mln zł z programu NaszEauto na inne cele,
Poszerzenia programu NaszEauto o pojazdy M2, N1 oraz JST i parki narodowe

  • współpracy regionalnej państw CEE z KE,
  • dalszego rozwoju infrastruktury ładowania (AFIR,MCS),
  • możliwosci wprowadzenia programu Social Leasing z Social ClimateFund,
  • systemu rozliczania uprawnień do emisji CO₂ w ramach EU ETS,
  • nowych mechanizmów wsparcia w ramach KPO i funduszy strukturalnych UE, 
  • oraz planów KE na lata 2025–2030,

Minister Bolesta odpowiadał również na pytania uczestników i przedstawił plany Ministerstwa dotyczące obszarów legislacyjnych, w tym tych, które jeszcze pozostają w fazie projektów. Możliwość zapoznania się z perspektywą przyszłych działań Ministerstwa oraz bezpośrednia dyskusja sprawiły, że spotkanie miało duży walor merytoryczny i było użyteczne dla przedstawicieli firm motoryzacyjnych.
W połączeniu online, do uczestników Walnego Zgromadzenia zwróciła się  również Sigrid de Vries, Dyrektor Generalna European Automobile Manufacturers'​ Association (ACEA) , która podkreśliła aktywną rolę PZPM na forum europejskim oraz znaczenie głosu polskiej branży w procesie transformacji sektora motoryzacyjnego.
Po obu wystąpieniach przeszliśmy do realizacji standardowej dalszej części Walnego Zgromadzenia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za rozmowy, pytania i współpracę.

Fleet Electric Day 2025 – elektromobilność w centrum uwagi flot

Fleet Electric Day to unikalna inicjatywa magazynu Fleet, skierowana do profesjonalistów z branży flotowej i motoryzacyjnej. To połączenie jazd testowych najnowszymi modelami samochodów elektrycznych i hybrydowych z częścią konferencyjną i ekspozycyjną. W wydarzeniu wziął udział Michał Wekiera - Dyrektor Generalny PZPM , który opowiedział o wpływie ceł USA na rynek motoryzacyjny i konsekwencje dla systemu dopłat oraz polityki emisyjnej UE.
Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość:

  •      testowania szerokiego wachlarza nowoczesnych, niskoemisyjnych pojazdów,
  •      poznania aktualnych rozwiązań technologicznych dla flot,
  •      konsultacji z ekspertami i dostawcami infrastruktury, usług telematycznych czy ubezpieczeniowych.

Fleet Electric Day dała możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania relacji biznesowych 

Konferencja Franczyzobiorców Euromaster Polska - RAZEM TWORZYMY PRZEWAGĘ

W dniach 22-23 maja Euromaster Polska wraz z zaproszonymi gośćmi: właścicielami serwisów zrzeszonych w sieci, dyrekcją Michelin, oraz ekspertami branży motoryzacyjnej uczestniczyli w Konferencji Franczyzobiorców Euromaster.
Spotkanie odbyło się z pod hasłem RAZEM TWORZYMY PRZEWAGĘ rynkową.
Tegoroczne spotkanie miało charakter biznesowy. W pierwszej części konferencji uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczącej trendów rynkowych w branży motoryzacyjnej poprowadzonej przez Jakuba Farysia, Prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Następnie, podczas dyskusji moderowanej przez Tomasza Nastaja, Prezesa Zarządu Euromaster Polska, zaproszeni eksperci: wspomniany już Jakub Faryś, Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Philippe Videau, Globalny Dyrektor Franczyzy w Grupie Michelin oraz Dyrektor Marketingu Linii Opon Ciężarowych Michelin opowiadali o trendach i prognozach w odniesieniu do sektora motoryzacji, transportu, przemysłu oponiarskiego, a także korzyściach biznesowych wynikających z modelu franczyzowego, który zyskuje na popularności.
Konferencja była okazją do prezentacji aktualnej oferty Michelin i Euromaster dla partnerów biznesowych. Koncept Euromaster wyróżniają nowoczesne rozwiązania digitalowe, na których koncentruje się firma. Franczyzobiorcy coraz częściej doceniają rozwiązania systemowe, takie jak CRM, e-kalendarz, e-booking oraz systemy do zarządzania flotą i narzędzie zwane Euromaster Marketplace Opony, które pozwala porównywać ceny zakupów od wielu dostawców w łatwy sposób i w jednym miejscu.
Nowością przedstawioną podczas tegorocznej konferencji było rozwiązanie zaczerpnięte z działającej już na rynku polskim platformy MOTTORO które redefiniuje proces zakupów części w serwisach. Dzięki obecności Mariusz Pawluk, Prezesa Zarządu Motorro sp. z o.o., uczestnicy konferencji poznali szereg korzyści wynikających z partnerstwa i wdrożenia Euromaster Marketplace SMR. Euromaster Polska jest pierwszą siecią serwisującą opony i pojazdy, która nawiązała tego typu współpracę z Motorro sp. z o.o., co dodatkowo wskazuje na przewagę rynkową” powiedział Tomasz Nastaj, Prezes Zarządu Euromaster Polska.
Podczas spotkania nie zabrakło uroczystej gali z wyróżnieniami dla Franczyzobiorców, którzy osiągnęli najlepsze wyniki biznesowe. Specjalne statuetki za najlepsze wyniki zakupowe Grupy Michelin wręczył Przemysław Żabnicki, Dyrektor Sprzedaży Linii Opon Osobowych i Ciężarowych Michelin. Wieczór uświetnił występ Katarzyny Pakosińskiej.