STYCZEŃ 2025

Pełna infografika oraz tabele w załącznikach poniżej >>>

Rynek samochodów elektrycznych w pierwszym miesiącu 2025 pozostał w stagnacji. Liczba rejestracji osobowych elektryków 1 121 sztuk była na poziomie stycznia 2024r.
(+5 sztuk). Przyczyn należy upatrywać z jednej strony w dostępności produktów, które nie są zamawiane na tzw. stock), a z drugiej w oczekiwaniu na ogłoszenie nowego programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Nowy program „NaszEauto” został właśnie ogłoszony i ma działać od początku lutego. Jakie będą jego efekty zobaczymy w dalszej perspektywie ale już po ogłoszeniu wzbudza kontrowersje.

Samochody dostawcze również zachowały poziom z poprzedniego roku (124 szt.; +2 szt.).

Pozytywnym wynikiem zamknął się styczeń dla elektrycznych autobusów. Ich rejestracje wzrosły ponad pięć razy do poziomu 32 sztuk, podczas gdy w styczniu 2024 było ich tylko 6 sztuk.

Duży wzrost nastąpił w przypadku elektrycznych ciężarówek pow.3,5t, ale tu wolumeny nie są imponujące (9 szt. wobec 2 szt. rok wcześniej)

Pozytywny jest początek roku także dla jednośladów (+26,9%). Do ogólnego wzrostu przyczyniły się motorowery (+21,3%), ale także mniej liczne z tym napędem motocykle, które podwoiły rejestracje.

Zgodnie z przewidywaniami liczba zarejestrowanych osobowych samochodów elektrycznych w ostatnim miesiącu utrzymała się na poziomie stycznia 2024r. To i tak lepszy wynik niż oczekiwany, ponieważ biorąc pod uwagę zlikwidowanie dopłat w programie „Mój Elektryk”, obawialiśmy się, że rejestracje spadną w stosunku do zeszłego roku.
Warto odnotować bardzo duży bo 40% wzrost rejestracji hybryd plug-in, które mają coraz bardziej konkurencyjne ceny a dzięki niskiej emisji CO2 pomagają osiągnąć założony na ten rok cel emisyjny.
Konsekwentnie, chociaż nie tak spektakularnie jak w 2024 roku rośnie sprzedaż samochodów hybrydowych dzięki czemu ich udział w rynku przekroczył w styczniu 50%!
O ile sprzedaż elektrycznych samochodów dostawczych utrzymuje się na poziomie ubiegłego roku, to bardzo zwiększyła się liczba rejestracji samochodów ciężarowych i autobusów elektrycznych. Ale musimy pamiętać, że tutaj ciągle jeszcze ich liczba jest nie wielka, więc wzrosty mogą być spektakularne.
Konsekwentnie dzięki programowi „Mój Elektryk” i środkom przeznaczonym na stacje ładowania, rośnie ich liczba i w samym styczniu br. przybyło 221 stacji ładowania, zaś ich ogólna liczba w Polsce to 4 831 z prawie 9 tys. punktów ładowania. Rośnie również liczba stacji ładowania wodoru, bo jest ich 7 z 15 punktami, a liczba stacji ładowania CNG i LNG to 59 ze 148 punktami - mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

Metoda sortowania:

eRejestracje Infografika PL

Opublikowano: 07-02-2025

Pobierz plik

PZPM_eRejestracje - infografika 01.2025.pdf [135,23 kB]