eRejestracje Infografika PL
Opublikowano: 11-03-2025
Pełna infografika oraz tabele w załącznikach poniżej >>>
Rynek samochodów elektrycznych w drugim miesiącu 2025 przyśpieszył szczególnie wśród samochodów osobowych. Liczba rejestracji osobowych elektryków - 1 675 sztuk - była wyraźnie wyższa niż w lutym 2024r. (+22,3%). Przyczyn należy upatrywać z jednej strony w wyprzedaży, a z drugiej w działającym od początku lutego nowego programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. O zasadach nowego programu „NaszEauto” piszemy poniżej w części dotyczącej samochodów osobowych.
Samochody dostawcze obniżyły rejestracje wobec poprzedniego roku (93 szt.; -34%).
Negatywnym wynikiem zamknął się luty dla elektrycznych autobusów – zarejestrowano 6 sztuk, wobec 9 przed rokiem.
Duży spadek nastąpił w przypadku elektrycznych ciężarówek pow.3,5t. Tutaj wolumeny także nie są imponujące (5 szt. wobec 11 szt. rok wcześniej)
Pozytywny był drugi miesiąc roku dla jednośladów (+14,6%). Do ogólnego wzrostu przyczyniły się motorowery (+22,2%), bowiem mniej liczne z tym napędem motocykle spadły o 19%.
Więcej szczegółów znajdą Państwo poniżej.
Luty okazał się być bardzo dobrym miesiącem jeśli chodzi o rejestracje nowych pojazdów nisko- i zeroemisyjnych- właściwie wszystkich rodzajów. Ilość samochodów osobowych w porównaniu z lutym 2024 rozrosła o 22% i w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zarejestrowano ich prawie 2800 szt. Świetny wynik zanotowały hybrydy plug-in, bo ich wzrost, zarówno w lutym jak i w ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku, wyniósł prawie 45%. W styczniu i lutym na drogi wyjechało ponad 3400 szt. tych pojazdów. To nie dziwi, bo biorąc pod uwagę konieczność wypełnienia zaostrzonego celu emisyjnego w 2035 roku, wszyscy producenci starają się oferować takie pojazdy w bardzo atrakcyjnych cenach. Konsekwentnie, choć nie tak spektakularnie jak w zeszłym roku, rośnie Ilość klasycznych hybryd. W styczniu, jak i w ciągu dwóch miesięcy b.r. zarejestrowano ich o 10% więcej niż zeszłym roku, co przełożyło się na liczbę ponad 46 tys. sztuk.
Jedyne dwie kategorie, które zanotowały spadek to samochody dostawcze, których ilość spadła w lutym o 34% oraz pojazdy ciężarowe pow. 6t., gdzie spadek za dwa miesiące wyniósł 33%. Wydaje się jednak, że wynika to z oczekiwanie klientów na uruchomienie systemu dopłat do pojazdów ciężarowych, którego start - według zapewnień Ministerstwa Klimatu i Środowiska - powinien nastąpić niebawem. Znacznie wzrosła ilość zeroemisyjnych autobusów, których w styczniu i w lutym zarejestrowano 38 szt, co oznacza wzrost o ponad 150% r/r.
Szybko rozwija się sieć infrastruktury ładowania. W lutym przybyło 80 stacji ze 140 punktami ładowania, zaś w pierwszych dwóch miesiącach tych punktów przybyło 444. Taki dynamiczny wzrost wynika m.in z obowiązku instalacji określonej liczby ładowarek na parkingach publicznych - w tym także tych przy centrach handlowych. Na koniec lutego mieliśmy w Polsce oficjalnie odebranych i oddanych do użytku publicznego ponad 9 tys punktów ładowania, z czego 1400 to ładowarki o mocy powyżej 100 kW. Przybywa też punktów tankowania wodoru oraz CNG i LNG. Obecnie mamy ich odpowiednio- 15 i 151 szt. - mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.