Lipiec 2023

Pełna infografika oraz tabele w załącznikach poniżej >>>

Rynek wszystkich pojazdów w Polsce ciągle zdominowany jest przez pojazdy zasilane tradycyjnymi paliwami (benzyna w przypadku samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, czy też olej napędowy w przypadku samochodów dostawczych oraz użytkowych). Zasilanie alternatywne ciągle jeszcze nie jest tak popularne jak w innych krajach europejskich szczególnie dotyczy to pojazdów ładowanych energią elektryczną. Imponuje natomiast tempem wzrostów bowiem baza odniesienia jest ciągle niska (magia „małych liczb”). Wyjątek stanowią samochody osobowe hybrydowe, które powiększają wolumen sprzedaży i rosną w tempie przekraczającym tempo wzrostu całego rynku. Ich udział na naszym rynku jest znacząco większy niż średnia na rynku europejskim. Infrastruktura ładowania nie rośnie w tempie dostatecznym do rozwoju rynku.
Spośród wszystkich segmentów rynku elektryfikacja postępuje najszybciej wśród motorowerów, gdzie prawie co piąty nowy pojazd jest elektryczny.
Duże przyspieszenie elektryków obserwujemy również wśród samochodów dostawczych, gdzie w szybkim tempie osiągnęły niemal 4% udziału

Lipiec był kolejnym miesiącem wzrostów zarówno rejestracji pojazdów jak i infrastruktury ładowania i tankowania CNG i LNG. Mimo wakacji pojazdów bateryjnych i hybrydowych plug-in zarejestrowano o 50% więcej niż przed rokiem. Świetny rezultat zanotowały pojazdy dostawcze – w pierwszych siedmiu miesiącach roku zarejestrowano ich prawie 1,5 tys., co oznacza wzrost o ponad 160%. Ciężkie samochody ciężarowe zaczynają już pojawiać się na naszych drogach i jest ich coraz więcej. W lipcu zarejestrowano także 40 elektrycznych autobusów, czyli prawie 6 razy więcej niż rok wcześniej. Jedyna grupa pojazdów, która zanotowała lekkie spadki to jednoślady.

Na polskich drogach w lipcu przybyło blisko 150 stacji ładowania, a w okresie od stycznia do lipca już ponad 900. Rośnie również infrastruktura tankowania CNG i LNG, choć ciągle jest to za mało w stosunku do potrzeb firm transportowych.
- mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

 

Metoda sortowania:

eRejestracje Infografika PL

Opublikowano: 07-08-2023

Pobierz plik

PZPM_eRejestracje - infografika 07.2023.pdf [148,99 kB]