Czerwiec 2023

Pełna infografika oraz tabele w załącznikach poniżej >>>

Rynek wszystkich pojazdów w Polsce ciągle zdominowany jest przez pojazdy zasilane tradycyjnymi paliwami (benzyna w przypadku samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, czy też olej napędowy w przypadku samochodów dostawczych oraz użytkowych). Zasilanie alternatywne ciągle jeszcze nie jest tak popularne jak w innych krajach europejskich szczególnie dotyczy to pojazdów ładowanych energią elektryczną. Imponuje natomiast tempem wzrostów bowiem baza odniesienia jest ciągle niska (magia „małych liczb”). Wyjątek stanowią samochody osobowe hybrydowe, które powiększają wolumen sprzedaży i rosną w tempie przekraczającym tempo wzrostu całego rynku. Ich udział na naszym rynku jest znacząco większy niż średnia na rynku europejskim. Infrastruktura ładowania nie rośnie w tempie dostatecznym do rozwoju rynku.
Spośród wszystkich segmentów rynku elektryfikacja postępuje najszybciej wśród motorowerów, gdzie prawie co piąty nowy pojazd jest elektryczny.
Duże przyspieszenie elektryków obserwujemy również wśród samochodów dostawczych, gdzie w szybkim tępie osiągnęły niemal 4% udziału

Rejestracje osobowych pojazdów elektrycznych od kilku miesięcy utrzymują się na stabilnym poziomie i obecnie rejestruje się  ich prawie dwa razy więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Warto odnotować, że wzrasta liczba rejestracji hybryd plug-in, i że sukcesywnie rośnie liczba rejestrowanych standardowych hybryd. To nie dziwi, bo już właściwie wszyscy producenci samochodów osobowych mają w swojej ofercie oprócz samochodów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi również hybrydy.

Wzrasta również, liczba elektrycznych pojazdów ciężkich, powyżej 6t, choć wciąż jest to jeszcze stosunkowo niedużo pojazdów. Wszystko wskazuje na to, że w pierwszym okresie najpopularniejsze w tym segmencie będą pojazdy dystrybucyjne i specjalistyczne, np. śmieciarki, które poruszają się w miastach.
- mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

Metoda sortowania:

eRejestracje Infografika PL

Opublikowano: 07-07-2023

Pobierz plik

PZPM_eRejestracje - infografika 06.2023.pdf [128,63 kB]