eRejestracje Infografika PL
Opublikowano: 09-07-2025
Pełna infografika oraz tabele w załącznikach poniżej >>>
W czerwcu 2025 roku rynek osobowych samochodów elektrycznych ponownie rozwijałał się bardzo dynamicznie. Osiągnął najwyższy miesięczny wolumen sprzedaży, a także najwyższy udział w rynku notowany w dotychczasowej historii (7,6%). Liczba rejestracji osobowych elektryków – 3 779 sztuk – podwyzszyła się o 79%. Przyczyn należy upatrywać z jednej strony w ekspansji dotychczasowych i nowych graczy na rynku w tym marek chińskich, a z drugiej w działającym od początku lutego nowego programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych.
Dobrze radziły sobie elektryczne jednoślady, zarejestowano ich 19% więcej w porównaniu do czerwca 2024 roku osiągając 405 sztuk wobec 341 rok wcześniej.
Pozytywnym wynikiem zamknął się czerwiec także dla elektrycznych samochodów dostawczych (178 szt.; +22%).
Pozostałe kategorie pojazdów miały w ostatnim miesiącu tendencję spadkową. Zmniejszyła się liczba ciężarówek powyżej 3,5t., ale tutaj ciągle operujemy na niskich liczbach (12 szt. wobec 15 szt. rok wcześniej) .
Tym razem zanotowano brak rejestracji elektrycznych autobusów – podczas gdy przed rokiem było ich w czerwcu 21 sztuk. Natomiast, zarejestrowało się 7 autobusów wodorowych.
Więcej szczegółów znajdą Państwo poniżej.
Czerwiec 2025r. okazał się bardzo dobrym miesiącem, dla rejestracji osobowych samochodów elektrycznych. Program NaszEauto przynosi efekty i w czerwcu zarejestrowano ich 3800 szt., co stanowi blisko 80% wzrost. Pierwsze półrocze zamknęliśmy na poziomie 14 256 szt. zarejestrowanych samochodów, co przekłada się na ponad 60% wzrost. Dzięki funkcjonowaniu programu i bardzo dobrej ofercie na samochody elektryczne, można liczyć, że rok zamkniemy na poziomie 25 tys. sztuk. Wzrosty zarejestrowały hybrydy plug-in i tylko w czerwcu zarejestrowano ich 2652 szt., co stanowi 85% wzrost, zaś w półroczu rejestracje wyniosły 13,5 tys. sztuk, co przekłada się na 80% wzrost. Od początku br. zarejestrowaliśmy 121 sztuk pojazdów wodorowych. Mimo, że spadła dynamika wzrostu rejestracji samochodów hybrydowych, to w pierwszym półroczu zarejestrowano ich prawie 139 tysięcy. Nieco gorzej radzą sobie elektryczne samochody dostawcze, bo choć w czerwcu zarejestrowano ich 178 sztuk (niemal 20% wzrost), to już w całym półroczu zaobserwowano lekki – 3% spadek z liczbą rejestracji 826 sztuk. Słabe wyniki wciąż notują samochody ciężkie. Od początku roku pojazdów pow. 3,5 t. zarejestrowano 55 sztuk, zaś tych powyżej 6t. – 25 sztuk, co oznacza ponad 40% spadek w stosunku do pierwszego półrocza 2024 r. Duże nadzieje wiążemy z programem wsparcia zakupu elektrycznych pojazdów ciężarowych, bo zapewne przyczyni się on do zwiększenia popytu więc i większej liczby ich rejestracji.
Spadki odnotowano również w segmencie autobusów elektrycznych, jednak rośnie zainteresowanie autobusami z napędem wodorowym i bardzo wyraźnie rosną rejestracje autobusów z napędem hybrydowym.
Lekkie wzrosty notują elektryczne motocykle i motorowery - w pierwszym półroczu zarejestrowano ich prawie 1700 sztuk.
Wciąż bardzo intensywnie rozwija się infrastruktura ładowania. Obecnie mamy już 5644 stacje z 10889 punktami ładowania, co oznacza 50% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. W Polsce mamy też 812 stacji ładowania o mocy powyżej 100 kW - mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.