Ekologia (Środowisko)

Przemysł motoryzacyjny podejmuje szereg działań mających na celu ochronę środowiska i ochronę jakości powietrza.

Dotychczas zostały podjęte szerokie działania w zakresie określenia nowych limitów emisji dla pojazdów osobowych i lekkich samochodów dostawczych (Euro 5 i Euro 6). Dalsze prace nad redukcją są prowadzone także w zakresie ciężkich samochodów (autobusy i ciężarówki) nad normą Euro VI.

Z uwagi na szczególną troskę o zmiany klimatu, przemysł motoryzacyjny podejmuje również  szczególne działania mające na celu obniżenie emisji CO2. W związku z tym został wprowadzony monitoring emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych.
 
W wyniku tych działań średnia emisji nowych samochodów rejestrowanych w UE w 2015 roku ma wynosić około 130 g/km dla samochodów osobowych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 443/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. określającego normy emisji dla nowych samochodów osobowych w ramach zintegrowanego podejścia Wspólnoty na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych. Dla lekkich samochodów dostawczych ta średnia ma wynosić 175 g/km w 2017 roku zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 510/2011 z dnia 11 maja 2011 r. określającego normy emisji dla nowych lekkich samochodów dostawczych w ramach zintegrowanego podejścia Unii na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych.