FleetOnLine - NAGRANIE
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z ostatniego #FleetOnLine, w czasie którego - Jakub Faryś - Prezes PZPM podsumował I kwartał 2023 roku.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z ostatniego #FleetOnLine, w czasie którego - Jakub Faryś - Prezes PZPM podsumował I kwartał 2023 roku.
+28,8% w marcu 2023 r., udział elektrycznych bateryjnych: 13,9% w rynku
W marcu 2023 roku rynek samochodowy UE odnotował znaczący, 28,8% wzrost rejestracji samochodów osobowych, przebijając poziom ponad miliona sztuk (1 087 939). Wszystkie największe rynki unijne odnotowały w ubiegłym miesiącu dwucyfrowy wzrost, z Hiszpanią (66,1%) i Włochami (40,7%) na czele.
Według danych z końca marca 2023 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 36 826 osobowych i użytkowych samochodów całkowcie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze trzy miesiące b.r. ich liczba zwiększyła się o 5 500 sztuk, tj. o 84% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
- Program „Mój Elektryk” został oceniony bardzo dobrze przez zdecydowaną większość osób i firm zainteresowanych rozwojem zeroemisyjności. Z całą pewnością dofinasowanie kupna samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz budowy infrastruktury kreuje popyt na napędy zeroemisyjne. Co jest szczególnie warte podkreślenia, z programu mogą korzystać zarówno osoby indywidualne jak i firmy. Wydaje się jednak, że nadszedł czas, by wyciągnąć wnioski z zebranych doświadczeń i lekko go zmodyfikować. Jedną z kluczowych zmian powinno być wdrożenie w Polsce pilotażowego programu dopłat do ciężkich samochodów ciężarowych. Warto również podnieść limit ceny pojazdu, który może zostać objęty dotacją oraz objąć dopłatami motocykle elektryczne kupowane przez osoby fizyczne - mówi Jakub Faryś , Prezes PZPM.
Wszystkie edycje dostępne są w zakładce Rynek Motoryzacyjny. Informacja prasowa kliknij tutaj »
Co oznacza zeroemisyjna mobilność dla sektora motoryzacyjnego i kierowców? Kto o niej decyduje?
Na te i inne pytania odpowie Jakub Faryś
- Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego podczas BRIEFINGU ON-LINE
w najbliższy czwartek 20 kwietnia o godz. 12:00
.
Rejestracja
po kliknięciu w poniższą grafikę
Zapraszamy na wykład Jakuba Farysia
- Prezesa Polskiego Związku Motoryzacyjnego dzisiaj o godz. 10:00 podczas konferencji FleetOnLine
REJESTRACJA
poprzez klikniecie w poniższą grafikę
W pierwszym kwartale 2023 r. odnotowaliśmy spadek liczby pierwszych rejestracji nowych samochodów kempingowych w Polsce o 33,8% (-147 szt.) r/r.
Jakub Faryś
, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego mówi: „Po wielu kwartałach wyraźnych wzrostów, rejestracje nowych pojazdów kempingowych i przyczep wyraźnie wyhamowały. Większy spadek, który odnotowaliśmy w rejestracjach nowych samochodów kempingowych jest efektem problemów z dostępnością podwozi oraz odczuwalnymi wciąż skutkami epidemii COVID, kryzysu półprzewodników i zerwaniem łańcuchów dostaw.
Rejestracje używanych samochodów kempingowych utrzymują się na poziomie tych z zeszłego roku, podczas gdy liczba rejestracji używanych przyczep kempingowych nieznacznie wzrosła. Odzwierciedla to ogólny trend na krajowym rynku motoryzacyjnym, gdzie wciąż z uwagi na poziom zamożności nabywców, używane pojazdy – w tym kempingowe - cieszą się większym zainteresowaniem.
Obserwując sytuację w sektorze produkcji, pozostaje mieć nadzieję, że ostatnie wzrosty cen samochodów, wzrost cen surowców używanych do produkcji pojazdów i zabudów oraz wysoka inflacja nie wpłyną znacząco na rynek przyczep i samochodów kempingowych w nadchodzących miesiącach i będzie on sukcesywnie wzrastać.” Więcej tutaj>>
Rejestracje w całej grupie nowych przyczep i naczep wszystkich rodzajów, w ostatnim miesiącu osiągnęły łącznie 8 718 szt. i były mniejsze niż przed rokiem (-11,4%). Po jedenastu miesiącach nieprzerwanych spadków (od lutego 2022r) a w konsekwencji rocznym spadku o 12,7%, styczeń przyniósł stabilizację i niemal wyrównał wysoki poziom z ubiegłego roku (-0,9%). Natomiast marzec i wcześniej luty (-11,9%) kontynuują ubiegłoroczne spadki. Osiągnięty wynik był nieco poniżej średniej z pięciu ostatnich lat, która wynosi 8 588 szt. O spadku zadecydowały przyczepy.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opracowaniem nt. pierwszych rejestracji przyczep, naczep oraz ciągników rolniczych w Polsce w MARCU 2023 roku , które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów
Aby zapoznać się z informacją prasową i zestawieniami kliknij tutaj »
Po 10 dniach kwietnia br.
rejestracje wszystkich rodzajów pojazdów znalazły się na minusie, głównie ze względu na mniejszą liczbę dni roboczych w porównaniu do roku 2022. Liczba rejestracji samochodów osobowych zmniejszyła się o 1 603 szt. (-15,8% r/r). Rejestracje lekkich samochodów dostawczych wyraźnie odnotowały wyraźny spadek (-41,3% r/r). Natomiast sprzedaż nowych ciężkich samochodów ciężarowych pow. 3.5t delikatnie spadła (-1,3% r/r).
Jednoślady znalazły się na ujemnym poziomie.
W ciągu pierwszych 10 dni kwietnia zarejestrowano:
7 836
sam. osobowych: -12,3% r/r
715
lekkich sam. dostawczych LCV: -43,3% r/r
8 551
sam. ciężarowych pow. 3.5t: -15,8% r/r
Jednoślady:
843
motocykle: -2,4% r/r
227
motorowery: -29,9% r/r
Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj