Aktualności

Perspektywy rozwoju samochodów z napędami alternatywnymi w świetle czwartej edycji Raportu ACEA

Najnowsza edycja corocznego raportu z 2021 r. zatytułowanego "Making the Transition to Zero-Emission Mobility" ("W kierunku zeroemisyjnej mobilności") wskazuje czynniki determinujące rozwój napędów alternatywnych w samochodach osobowych i dostawczych w krajach Unii Europejskiej.
W tym roku - w ramach pakietu klimatycznego "Fit for 55" - Komisja Europejska dokonuje przeglądu norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, wnioskując o ich dalsze obniżenie. Jako część powyższego pakietu Komisja przedstawia również swoją propozycję weryfikacji dyrektywy w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFID).
Procentują nakłady przemysłu motoryzacyjnego w pojazdy o napędach alternatywnych: w 2020 r. więcej niż jeden na dziesięć samochodów zarejestrowanych w UE był napędzany elektrycznie. Jednak ten pozytywny trend może się utrzymać tylko pod warunkiem, że państwa zaczną dokonywać odpowiednich inwestycji w infrastrukturę i wprowadzą znaczące i trwałe zachęty.

Pełny raport  <<tutaj>>

Rejestracje autobusów - LIPIEC 2021r.

Nowe autobusy LIPIEC:  -5,6%     STYCZEŃ - LIPIEC -4,5%

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. pierwszych rejestracji autobusów nowych i używanych w Polsce w LIPCU 2021 roku . Analizę przygotował na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, zespół PZPM we współpracy z firmą JMK - analizy rynku autobusów.

Aby zapoznać się z informacją prasową i zestawieniami kliknij tutaj »

Produkcja pojazdów samochodowych i silników spalinowych do pojazdów mechanicznych

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. produkcji pojazdów samochodowych i silników spalinowych w Polsce w lipcu 2021 roku , które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego

Aby zapoznać się z  zestawieniami <<kliknij tutaj>>

Dane cząstkowe 20 dni sierpnia 2021 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Zmiana r/r: sam.osobowe: +3,5%; sam.dostawcze: +23,3%;  sam.osob. i dostawcze: +5,8%;  sam.ciężarowe>3,5T: -54,4%;
motocykle: -0,9%;   motorowery: -20,1%

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.  Po więcej kliknij tutaj

Dane cząstkowe 10 dni sierpnia 2021 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Zmiana r/r: sam.osobowe:+11,9%; sam.dostawcze: -100,0%;  sam.osob. i dostawcze: -0,0%;  sam.ciężarowe>3,5T: -100,0%;
motocykle: +15,1%;   motorowery: -7,9%

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.  Po więcej kliknij tutaj

Najnowszy Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce "Branża motoryzacyjna" edycja Q3/2021

Rekordowa liczba rejestracji samochodów napędzanych alternatywnie w I połowie 2021 r.
Obserwując wzrost rejestracji w pierwszej połowie bieżącego roku można powiedzieć, że branża odrabia straty z okresu pandemii. Szczególnym optymizmem napawają wyniki samochodów ciężarowych i dostawczych. Nie jest wykluczone, że ich rejestracje na koniec 2021 r. zbliżą się do poziomu ostatniego sprzed pandemii 2019 r. Tak dobre rezultaty cieszą jeszcze z innego względu – w najbliższych latach branżę motoryzacyjną czekają bowiem bardzo duże inwestycje. Niedawno Komisja Europejska przedstawiła propozycję kolejnego ograniczenia emisji CO2 i jeśli ta propozycja zostanie przyjęta przez Parlament Europejski i kraje członkowskie, to do 2030 r. emisja CO2 zostanie ograniczona o 55% – w przypadku samochodów osobowych i o 50% – w przypadku dostawczych. Do tego dochodzi pomysł wprowadzenia systemu EU-ETS dla transportu, który z całą pewnością będzie miał bardzo duży wpływ na rynek samochodów ciężarowych. Pamiętać też trzeba, że w ciągu kilku najbliższych lat wejdzie w życie norma Euro 7, która dla wszystkich typów pojazdów wprowadzi bardzo drastyczne ograniczenia nie tylko emisji CO2, ale także innych szkodliwych substancji. To wszystko sprawi, że przed branżą stoi wielki wysiłek – nie tylko technologiczny i intelektualny, ale też finansowy – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Zapraszamy do zapoznania się ze skrótem Raportu: Raport KPMG i PZPM_Branża motoryzacyjna_Automotive Industry Q3/2021

Rejestracje przyczep i naczep oraz ciągników rolniczych w LIPCU 2021r.

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. pierwszych rejestracji przyczep, naczep oraz ciągników rolniczych w Polsce w lipcu 2021 roku , które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów

Aby zapoznać się z informacją prasową i zestawieniami kliknij tutaj »

Rejestracje jednośladów - lipiec 2021 roku.

Nowe jednoślady

Lipiec: -23,3% w tym:

motocykle: -20,0% r/r;
motorowery -27,6% r/r

W dziale Rynek motoryzacyjny przedstawiamy bieżące zestawienia o rejestracjach nowych motocykli i motorowerów w LIPCU 2021 roku, które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Aby zapoznać się z informacją prasową i zestawieniami prosimy przejść do działu Rynek motoryzacyjny. Kliknij tutaj »