01_Badanie automotive miesiąca

Im starsze pokolenie kierowców tym mniejsza skłonność do samodzielnego zakupu części zamiennych do samochodu.

Wiele głosów z branży motoryzacyjnej wskazuje, że 2023 rok będzie dobrym rokiem dla właścicieli warsztatów samochodowych, choć warto uzupełnić, że także dla branży sprzedawców części zamiennych. Z jednej strony mamy cały czas bardzo duży napływ używanych starszych aut, a z drugiej widmo spowolnienia ekonomicznego, które także znajdzie swoje odzwierciedlenie w decyzjach zakupowych klientów aut nowych. Niestety podnoszący się średni wiek auta poruszającego się po naszych drogach oznacza nieuchronnie częstsze wizyty w serwisach samochodowych.

Kierowcy mają jednak zróżnicowane podejście do wizyt u mechanika i zakupu części do auta. Niektórzy samodzielnie diagnozują pojazdy, kupują części i tylko udają się do serwisu na ich wymianę, a inni w zupełności zdają się na usługi warsztatu.

Badanie przeprowadzone przez Minds & Roses sprawdziło jak te strategie zakupu części zamiennych wyglądają w przekroju różnych pokoleń. Okazuje się, że im starsze pokolenie tym większa skłonność do zdawania się na kompleksową obsługę w warsztacie, pomimo największego doświadczenia z eksploatacją aut. Odsetek kierowców z „pokolenia Z”, którzy samodzielnie kupują części zamienne jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku najstarszej grupy kierowców. Zapewne o takim stanie rzeczy decyduje po prostu słabsza sytuacja materialna młodszych generacji i szukanie oszczędności w eksploatacji samochodu.

Zatem z niejakim optymizmem w przyszłość mogą patrzeć zarówno właściciele warsztatów mechanicznych, ale także sprzedawcy części zamiennych, czy to online czy offline. Jak wiemy z innych projektów badawczych, rozwiązania, które najszybciej przyswajane przez najmłodszych konsumentów w kolejnych krokach dość szybko zdobywają akceptację wśród pozostałych grup konsumenckich, szczególnie gdy są one zmotywowane koniecznością oszczędzania budżetu domowego.

 

Źródło: Badanie CAWI zrealizowane przez Minds & Roses na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej N=1750  zrealizowane w lipcu i sierpniu 2022.