Grudzień 2019r.

W grudniu 2019 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 147 nowych autobusów. Dla porównania w listopadzie było ich 128, a w październiku 225 egzemplarzy. To oznacza, że podobnie jak przed rokiem zabrakło grudniowego przyspieszenia, jakie notowaliśmy w poprzednich latach. Tym samym rynek staje się bardziej wyrównany, bez większych koniunkturalnych wahnięć.

Ostatni grudniowy rezultat jest niższy niż rok wcześniej (-39 szt. / -21,0%) i ten trend wpisuje się w pięć poprzednich słabych miesięcy w rejestracjach nowych autobusów w Polsce.  Lipcowy, sierpniowy, wrześniowy, październikowy i grudniowy regres to efekt słabszej kondycji we wszystkich segmentach funkcjonalnych rynku - od autobusów MINI po międzymiastowe i miejskie a także turystyczne. W  grudniu wyjątkiem była kategoria pojazdów turystycznych, ale to nie spowodowało większych zmian w skumulowanym rezultacie.

Ostatecznie rynek w 2019 r. nie dogonił rekordowego wyniku z 2018 r., kiedy zanotowano liczbę 2706 rejestracji nowych autobusów. Ubiegłoroczny rezultat był niższy o 228 szt. i zatrzymał się na poziomie 2478 szt. To oznacza 8,4-procentowy spadek.

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów (MC).  

Więcej w tabelach poniżej oraz w zakładce pojazdy użytkowe.

Metoda sortowania: