eRejestracje - Raport PZPM nt. pierwszych rejestracji nowych pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi oraz infrastruktury - MAJ 2024

Prezentujemy comiesięczną informację prasową  „ e Rejestracje” nt. pierwszych rejestracji nowych pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi
Publikacja zawiera szczegółowe analizy dotyczące pierwszych rejestracji samochodów osobowych, samochodów dostawczych do 3,5 t, samochodów ciężarowych pow. 3,5 t., autobusów, motocykli i motorowerów w MAJU 2024r. oraz aktualne informacje o infrastrukturze ładowania i tankowania CNG i LNG.

W maju 2024r zostało zarejestrowanych 1 778 pojazdów elektrycznych, czyli 8,5% mniej niż przed rokiem. Spadki dotyczą wszystkich kategorii oprócz jednośladów. Najwięcej z napędem elektrycznym sprzedano samochodów osobowych: 1 291 szt. (-5,2% r/r). To drugi w tym roku miesiąc kiedy sprzedaż samochodów elektrycznych spada. Osiągnęły one tutaj 3% udziału w rynku, czyli o 0,5 pkt. proc. mniej w porównaniu z majem ub.r. i wiecej o 0,2 pkt. proc., w porównaniu z kwietniem br. Wzrosły rejestracje elektrycznych jednośladów (+16%), a  szczególnie elektrycznych motorowerów: +19% co nie przełożyło się się na wzrost udziału bowiem cały rynek motorowerów rósł szybciej (+23%). Niemniej jednak Ich udział na poziomie 17% jest najwyższym udziałem ze wszytkich pojazdów elektrycznych. Wzrosły rejestracje elektrycznych samochodów ciężarowych pow.6t ale zarejestrowało się jedynie 5 szt. Spadły rejestracje autobusów elektrycznych i samochodow ciężarowych do 3,5t. Autobusów zarejestrowano 9 sztuk (-55%), a dostawczych 137 szt. (-49%). W maju 2023 rejestrowano odpowiednio: 20 szt. i 267 szt.

...Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się w tym roku wyraźnie wolniej - łączna dynamika prezentowanych w eRejestracjach pojazdów w okresie od stycznia do maja wyniosła 13,7%. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko pojazdy elektryczne, to ta dynamika wynosi 0,7%. Oczywiście największy wpływ na tę liczbę mają samochody osobowe. Tutaj cały rynek w pierwszych pięciu miesiącach roku urósł o 15%, a same elektryki o 0,9%. To oczywiście wpływa na spadek udziału BEVów do 3% z 3,5% w roku ubiegłym.
Mimo stagnacji w sprzedaży rośnie liczba oferowanych marek i modeli. W tym roku zarejestrowano już elektryczne samochody od 39 producentów, w tym siedmiu chińskich.
Bardzo dobre wyniki notują natomiast klasyczne hybrydy, bo w ich przypadku przekłada się to na 45% wzrost w pierwszych 5 miesiącach roku. Oznacza to, że na polskie drogi trafiło ponad 106 tys. tych pojazdów.
Ciągle rozwija się infrastruktura ładowania. W maju przybyło 91 ogólnodostępnych stacji ładowania dzięki czemu jest ich już 3 535. Dzięki temu stałemu rozwojowi jeden punkt ładowania przypada na 9 elektrycznych samochodów osobowych zarejestrowanych w naszym kraju i ta proporcja pozostaje stabilna od dwóch lat... - mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.

Pełna informacja, infografika oraz tabele w zakładce Rynek Motoryzacyjny kliknij tutaj »

« Powrót do listy aktualnosci