eRejestracje - Raport PZPM nt. pierwszych rejestracji nowych pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi oraz infrastruktury - KWIECIEŃ 2024

Prezentujemy comiesięczną informację prasową  „ e Rejestracje” nt. pierwszych rejestracji nowych pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi
Publikacja zawiera szczegółowe analizy dotyczące pierwszych rejestracji samochodów osobowych, samochodów dostawczych do 3,5 t, samochodów ciężarowych pow. 3,5 t., autobusów, motocykli i motorowerów w KWIETNIU 2024r. oraz aktualne informacje o infrastrukturze ładowania i tankowania CNG i LNG.
W kwietniu 2024r zostało zarejestrowanych 1 792 pojazdy elektryczne. Najwięcej z tym napędem sprzedano samochodów osobowych: 1 264 szt. (+2,7% r/r) . Osiągnęły one tutaj 2,8% udziału w rynku, czyli o 0,7 pkt. proc. mniej w porównaniu z kwietniem ub.r. i mniej, o 0,6 pkt. proc., w porównaniu z marcem br. Zdecydowanie wzrosły rejestracje elektrycznych jednośladów (+31%), na szczególną uwagę zasługuje wzrost +42% elektrycznych motorowerów, co poskutkowało  (+0,5 pkt. proc.) wzrostem ich udziału w rynku motorowerów w porównaniu z kwietniem 2023r. Ich udział na poziomie 18,5% jest najwyższym udziałem ze wszystkich pojazdów elektrycznych. Wzrosły rejestracje elektrycznych autobusów i samochodów ciężarowych. Autobusów zarejestrowano 34 sztuk (+278%), a ciężarowych 9 szt. (+350%). Sprzedaż elektrycznych samochodów dostawczych poniżej 3,5t wyniosła 141 sztuk wobec 142 w kwietniu ubiegłego roku.

...Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym zaobserwowaliśmy spowolnienie dynamiki rejestracji pojazdów zeroemisyjnych. W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. zarejestrowanych zostało 2,4% więcej pojazdów osobowych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyraźny, bo 15,1% wzrost zanotowały hybrydy plug-in, choć dla nich kwiecień również nie okazał się lepszym miesiącem, bo w porównaniu do kwietnia 2023 roku zanotowano ich tylko o 1,4% więcej.
1% spadek w kwietniu zanotowaliśmy w segmencie zeroemisyjnych samochodów dostawczych do 3,5t, natomiast samochodów ciężarowych pow. 3,5t zarejestrowano 4,5 razy więcej, choć wciąż są to niewielkie wolumeny.
Bardzo cieszy, że w kwietniu ’24 r. na nasze drogi trafiły 34 autobusy elektryczne, zaś w pierwszych czterech miesiącach roku ich liczba wyniosła 79 szt., co przekłada się na 80% wzrost w stosunku do zeszłego roku.
Bardzo dobry kwietniowy wynik zanotowały klasyczne hybrydy, bo w ich przypadku przekłada się to na 66% wzrost, zaś w pierwszych 4 miesiącach roku to wzrost o 44%, co oznacza, że na polskie drogi trafiło prawie 85,5 tys. tych pojazdów.
Cieszą informacje dotyczące infrastruktury. W kwietniu przybyło 141 stacji ładowania i według EIPA ich aktualna liczba wynosi obecnie prawie 3,5 tysiąca, co oznacza niemal 60% wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Mamy obecnie dwie stacje tankowania wodorem oraz 58 stacji tankowania LNG i CNG.
- mówi Jakub Faryś, prezes PZPM.
Pełna informacja, infografika oraz tabele w zakładce Rynek Motoryzacyjny kliknij tutaj »

« Powrót do listy aktualnosci