Raport kwartalny PZPM i KPMG „Branża motoryzacyjna” Edycja Q2/2024

Opublikowano: 05-02-2024

W pierwszym kwartale 2024 roku na polskim rynku motoryzacyjnym zarejestrowano 139 tys. nowych samochodów osobowych – o blisko 13% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Gorsze wyniki sprzedaży zanotowano w segmencie samochodów ciężarowych (-16% r/r). W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku w Polsce zarejestrowano aż 73 tys. pojazdów z napędami alternatywnymi, o 34,3% więcej niż rok wcześniej. Początek 2024 roku był dla polskich fabryk motoryzacyjnych obiecujący –wyprodukowano o 20% więcej pojazdów samochodowych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z raportu KPMG w Polsce i PZPM „Branża motoryzacyjna, Edycja Q2/2024”.

W okresie od stycznia do marca 2024 roku w Polsce zarejestrowano 139 tys. samochodów osobowych, o 13% więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku. Klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 94 tys. pojazdów – co oznacza wzrost o 8% r/r. Z kolei klienci indywidualni w pierwszym kwartale zarejestrowali 45 tys. nowych pojazdów osobowych, czyli aż o 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Największe wzrosty odnotowano w segmencie aut kompaktowych (+37% r/r), dużych SUV-ów i crossoverów (+30% r/r) oraz średniej wielkości SUV-ów i crossoverów (+24% r/r). Niezmiennie Polacy najczęściej kupują samochody z segmentów małych i średnich SUV-ów i crossoverów oraz klasy kompakt (segment C).
W pierwszym kwartale 2024 r. dynamicznie rosła liczba rejestracji samochodów marek premium, których zarejestrowano 35,7 tys. sztuk (wzrost o 29,4% r/r). W tym samym czasie zarejestrowano 103,1 tys. sztuk aut marek popularnych (+7,9% r/r).

Pierwszy kwartał 2024 roku okazał się dobrym czasem dla samochodów osobowych. Zanotowaliśmy blisko 13% wzrost, co – biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą – wydaje się dobrym wynikiem. Warto podkreślić, że sukcesywnie rośnie liczba rejestrowanych pojazdów z napędami innymi niż czysto spalinowe. Niestety, już kilka miesięcy z rzędu, liczba rejestracji osobowych pojazdów bateryjnych utrzymuje się na poziomie z zeszłego roku, co w świetle ogólnego wzrostu liczby rejestracji samochodów osobowych w 2024 roku, oznacza spadek udziału tego segmentu do 3%. Znacząco, bo aż o 16% spadła liczba rejestracji pojazdów ciężarowych. I choć był to spadek spodziewany w pierwszym kwartale br., to okazał się większy od prognozowanego. Nieco bardziej optymistycznie przedstawia się sytuacja w przypadku rejestracji samochodów dostawczych, które utrzymują się na poziomie z zeszłego roku. Dobrą wiadomością jest 20% wzrost produkcji w polskich zakładach produkujących kompletne pojazdy – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Coraz więcej samochodów z napędami alternatywnymi na rynku
W okresie od stycznia do marca 2024 roku Polacy zarejestrowali 73 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, czyli o 34,3% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku.
Spadek sprzedaży samochodów ciężarowych oraz przyczep i naczep
Obecnie rynek pojazdów ciężarowych radzi sobie gorzej, czego potwierdzeniem są wyniki pierwszego kwartału 2024 roku, gdzie zanotowano ponad 7,2 tys. nowych rejestracji tego typu pojazdów. Podobnie przedstawia się sytuacja z rejestracjami przyczep i naczep, których w pierwszych trzech miesiącach omawianego okresu odnotowano niemal 5 tys., co stanowi spadek aż o 30,2% w porównaniu z wynikami sprzed roku.
Rok 2024 przyniósł nie tylko dynamiczny wzrost rejestracji motocykli, lecz również wyraźny rozwój na rynku motorowerów. W pierwszym kwartale 2024 roku zarejestrowano 8 tys. nowych motocykli, czyli o 42% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Optymistycznie wygląda sytuacja na rynku motorowerów. Od stycznia do marca 2024 roku wolumen rejestracji osiągnął 2,1 tys. nowych motorowerów, czyli o 17,4% więcej r/r.

« Powrót