Aktualności

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości

W dniu 21 lipca 2023 roku ogłoszona została Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2023/pozycja/1394

Ustawa ta będzie miała wpływ na treść niektórych ustaw dot. motoryzacji między innymi na Ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz na Prawo o ruchu drogowym.
Przykładowo po zmianach w Prawie o ruchu drogowym przestanie funkcjonować „zgłoszenie nabycia pojazdu” a pojawi się obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od nabycia, obwarowany karą 500 zł. Na wstępnym etapie prac ten obowiązek dotyczył także samochodów nowych, ale dzięki szybkiej reakcji PZPM, z tego obowiązku zostały zwolnione nowe samochody znajdujące się w łańcuchu dostaw.
Zmiany w Ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości są bezpośrednio związane z przygotowywanym rozporządzeniem Ministerstwa Cyfryzacji dot. automatycznego uzupełniania danych dot. normy emisji spalin w CEPiKu, jeśli nie były one wcześniej wprowadzone.
Wg. projektu na podstawie nr rejestracyjnego możliwe będzie uzyskanie danych dot.

  1. marki, typu i modelu (nazwę handlową);
  2. poziomu emisji zanieczyszczeń (normy EURO) ;
  3. rodzaju paliwa, rodzaju pierwszego paliwa alternatywnego, rodzaju drugiego paliwa alternatywnego;
  4. roku produkcji

Uzupełniona baza danych pojazdów w CEPiKu umożliwi właścicielom pojazdów sprawdzenie normy EURO oraz ułatwi gminom kontrole Stref Czystego Powietrza poprzez możliwość automatycznego weryfikowania czy pojazd wjeżdżający do SCT jest do tego uprawniony np. za pomocą systemów kamer. Te zmiany wraz z zapowiedzianymi już przez niektóre miasta SCT może spowodować zmiany na rynku samochodów, w szczególności używanych niespełniających wymagań dających wjazd do SCT.

Tekst Ustawy tutaj  »

PZPM - ACEA - wyniki rejestracji pojazdów użytkowych w UE w pierwszej połowie 2023r.

dostawcze do 3,5t: +11,6%, ciężarowe powyżej 3.5t: +20%, autobusy: +15 %

W pierwszej połowie 2023 r. sprzedaż nowych samochodów dostawczych w UE wzrosła o 11,6% do 725 418 sztuk, ponieważ problemy związane z łańcuchem dostaw uległy złagodzeniu. Hiszpania i Niemcy w znacznym stopniu przyczyniły się do tego wzrostu, ponieważ sprzedaż samochodów dostawczych zwiększyła się odpowiednio o 26,6% i 15,5%. Sprzedaż we Francji również nieznacznie przyspieszyła o 3,6%, osiągając 189 948 sztuk.
Rejestracje nowych samochodów ciężarowych w UE znacznie zyskały o 20%, osiągając liczbę 179 508 sztuk. Prawie wszystkie rynki UE odnotowały dwucyfrowe wzrosty procentowe, w tym cztery największe: Niemcy (+24,8%), Francja (+12,3%), Włochy (+12,6%) i Polska (+10,8%).
Rejestracje nowych autobusów w UE również były solidne w pierwszej połowie 2023 r., ponieważ ich sprzedaż podskoczyła o 15% do 14 781 sztuk. Pod względem wielkości sprzedaży przodowała Francja z 2 982 pojazdami, co stanowi zwyżkę o 22,3%. Inne główne rynki również wykazały pokaźne wzrosty: Włochy (+62,6%), Hiszpania (+58,7%) i Niemcy (+27,8%). 

Prezentujemy przygotowany przez ACEA raport na temat rejestracji nowych samochodów użytkowych w UE*. Po więcej kliknij tutaj »

Produkcja pojazdów samochodowych i silników do pojazdów mechanicznych w Polsce według danych GUS - CZERWIEC 2023

Wg. GUS produkcja pojazdów samochodowych w Polsce zwiększyła się w CZERWCU w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2022 r.

Produkcja samochodów osobowych wzrosła o 34,8% r/r.; ciężarowych i dostawczych wyprodukowano więcej o 43,3%r/r. natomiast autobusy osiągnęły rezultat wyższy o 6,8% r/r.

Produkcja silników do samochodów spalinowych również znalazła się na dodatnim poziomie w porównaniu z czerwcem 2022r.

W czerwcu 2023 liczba wyprodukowanych samochodów osobowych wyniosła 27,9 tys. szt. i była wyższa niż rok wcześniej o 2,7 tys. aut (+34,8% r/r). W porównaniu z majem br. wzrost wyniósł 10,7% m/m. Narastająco w okresie styczeń – czerwiec 2023 produkcja zwiększyła się o 25,4% r/r do liczby 149 tys. aut. Mimo, że baza do porównania była bardzo niska to obserwujemy systematyczny lekki wzrost produkcji aut osobowych w porównaniu z latami 2020 - 2022 i stopniową stabilizację w tym segmencie.

W omawianym okresie produkcja pojazdów ciężarowych kolejny miesiąc z rzędu zwiększyła się osiągając liczbę 27 674 wyprodukowanych pojazdów. Zanotowany wynik jest wyższy niż w czerwcu 2022 roku o 8 366 szt. (+43,3%r/r) oraz w maju br. o 12% m/m. Skumulowany wynik w pierwszej połowie roku wyniósł 150 594 wyprodukowanych aut tj. (+63,0% r/r).

W czerwcu br. z polskich zakładów wyjechało 520 autobusów, o 33 szt. więcej niż w czerwcu 2022r. (+6,8% r/r). Wypracowany wynik jest również wyższy niż w maju br. o 87 szt. (+20,1% m/m). W sumie w pierwszej połowie br. wyprodukowano 2 686 autobusów co oznacza wzrost o 11,1% r/r.

W czerwcu 2023 w polskich zakładach wytworzono 230 tys. silników do pojazdów mechanicznych, o 56 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu ub.r.. Zanotowany wynik jest również wyższy niż uzyskany w maju br. o 8 tys. szt. (+3,6% m/m). Narastająco w okresie styczeń-czerwiec 2023 wyprodukowanych zostało 1 287 tys. silników, o 31,5% więcej niż w pierwszej połowie 2022r., w tym 1 070 tys. silników wysokoprężnych i 217 tys. silników benzynowych.
Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. produkcji pojazdów samochodowych i silników spalinowych w Polsce w czerwcu 2023 roku , które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego

Aby zapoznać się z  zestawieniami <<kliknij tutaj>>

Rejestracje autobusów - CZERWIEC 2023r.

Nowe autobusy   CZERWIEC (+40,7% r/r);  STYCZEŃ - CZERWIEC (+21,9%)

W czerwcu 2023 r. w Polsce zarejestrowano 152 fabrycznie nowe autobusy, czyli o 44 sztuki więcej niż przed rokiem (+40,7% r/r) i o kilka egzemplarzy więcej niż w maju br. (+5 szt./+3,4% m/m). To kontynuacji dobrej passy na polskim rynku.

Tym samym skumulowany rezultat za I połowę 2023 r. wynosi 730 rejestracji nowych autobusów (+131 szt. / +21,9% r/r), co oznacza kontynuację zapoczątkowanego jeszcze w kwietniu wzrostu i trzecie w tym roku wyjście rynku „na plus”. Dla porównania – po I kwartale br. mieliśmy 295 rejestracji (-24 szt. / -7,5% r/r).

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. pierwszych rejestracji autobusów nowych i używanych w Polsce w  CZERWCU 2023 roku . Analizę przygotował na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, zespół PZPM we współpracy z firmą JMK - analizy rynku autobusów.

Informacja prasowa i zestawienia Tutaj »

PZPM - ACEA - Rejestracje sam. osobowych wg. rodzaju paliwa w czerwcu 2023r.

Rejestracje samochodów osobowych: +17,8% w czerwcu 2023 r., udział elektrycznych bateryjnych: 15,1% w rynku

W czerwcu 2023 r. rynek samochodowy w UE wzrósł o 17,8% do 1 mln zarejestrowanych sztuk. Wzrost ten można powiązać z odbiciem regionu od niskiej bazy porównawczej w ubiegłym roku, spowodowanym głównie niedoborami części samochodowych. Z wyjątkiem Węgier (-1,4%), wszystkie rynki UE zwiększyły sprzedaż, w tym cztery największe: Niemcy (+24,8%), Hiszpania (+13,3%), Francja (+11,5%) i Włochy (+9,1%).

W pierwszej połowie 2023 r. liczba rejestracji nowych samochodów w UE znacząco zwiększyła się (+17,9%), osiągając 5,4 mln sztuk. Poprawa w ostatnich miesiącach wskazuje, że europejski przemysł motoryzacyjny odzyskuje siły po zakłóceniach dostaw wywołanych pandemią. Skumulowane wolumeny są jednak o 21% niższe w porównaniu z 2019 rokiem. Większość rynków regionu znacząco zwiększyła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r., w tym cztery główne: Hiszpania (+24,0%), Włochy (+22,8%), Francja (+15,3%) i Niemcy (+12,8%).

Po więcej kliknij tutaj  »

PZPM sygnatariuszem Memorandum o współpracy w zakresie baterii do pojazdów elektrycznych w ramach Polsko–Koreańskiego Forum Gosparczego

13 i 14 lipca 2023 miało miejsce Polsko–Koreańskie Forum Gospodarcze. W wydarzeniu uczestniczyli prezydenci obu krajów - Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Republiki Korei Yoon Suk–yeol oraz minister rozwoju i technologii - Waldemar Buda i koreański minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee, którzy podpisali Porozumienie o współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji, w tym w szczególności wymiany handlowej, promocji inwestycji i współpracy przemysłowej.
Niezwykle istotną częścią forum - z punktu widzenia branży motoryzacyjnej - było podpisanie Memorandum o współpracy w zakresie baterii do pojazdów elektrycznych pomiędzy Korea Battery Industry Association „KBIA” a Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego
Porozumienie, ma na celu promowanie współpracy między firmami członkowskimi i wspieranie wzajemnych strategicznych relacji biznesowych. Współpraca będzie przebiegała w kilku obszarach - w tym dotyczącym wymiany informacji na temat trendów branżowych, polityk i przepisów; udzielania wsparcia firmom członkowskim i współpracy w kwestiach związanych z rozwojem technologii. Porozumienie ma na celu wspieranie rozwoju przemysłu baterii w Korei i Polsce oraz poprawę bezpieczeństwa, niezawodności i zrównoważonego rozwoju globalnego łańcucha dostaw baterii między oboma krajami. Strony zadeklarowały, że będą dzielić się informacjami nt. trendów branżowych, przepisów, analiz i wiedzą techniczną związaną z przemysłem akumulatorów i pojazdów elektrycznych oraz że będą współpracować na rzecz rozwoju zasobów ludzkich w dziedzinie baterii i pojazdów elektrycznych poprzez wymianę informacji na temat m.in. projektów edukacyjnych. Porozumienie zakłada ponadto promocję rynku baterii poprzez udział w programach związanych z organizacją wystaw, konferencji, warsztatów technologicznych i wydarzeń w obszarze akumulatorów i pojazdów elektrycznych i zachęcenie do udziału w nich firm członkowskich obu organizacji.
Strony będą też wspierać firmy członkowskie, które chcą inwestować w rynek baterii w Korei oraz branżę pojazdów elektrycznych w Polsce poprzez wymianę informacji o rynkach i trendach inwestycyjnych, prowadzenie programów doradczych oraz korzystania z programów rozwoju sieci i wsparcia. Równie istotnym obszarem będzie wspieranie działań badawczych i dzielenie się wiedzą w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych w celu ułatwienia normalizacji, certyfikacji i rozwoju technologii (B+R).

Fotorelacja  kliknij tutaj »

Licznik elektromobilności - Czerwiec 2023

Według danych z końca czerwca 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 45 214 osobowych i użytkowych samochodów całkowcie elektrycznych (BEV). W I połowie b.r. ich liczba zwiększyła się o 11 489 sztuk, tj. o 72% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Pod koniec czerwca 2023 r. po polskich drogach jeździły 80 232 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych aut (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 40 780 szt., a park hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 39 452 szt. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 4 459 szt., z czego BEV stanowiły ponad 99%. Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec czerwca składała się z 17 888 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 572 426 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 906 szt. 

Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec czerwca 2023 r. w Polsce funkcjonowało 2885 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5709 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W czerwcu uruchomiono 49 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (112 punktów). 

- W czerwcu przekroczyliśmy 40 tys. bateryjnych samochodów osobowych w parku. Można przyjąć, że ta część parku przyrasta rok do roku o 80%. Podobną dynamikę, choć mniejszą liczbę pojazdów, obserwujemy w przypadku samochodów wodorowych. Warto zaznaczyć, że ciągle bardzo dynamicznie rośnie liczba rejestracji bateryjnych samochodów dostawczych, bo tu wzrosty przekraczają 110%. Stabilnie rośnie, bo na poziomie 20% r/r liczba pojazdów hybrydowych. To wszystko pokazuje, że producenci pojazdów bardzo poważnie traktują decyzje władz europejskich i krajowych dotyczących przejścia na zeroemisyjne napędy
i w ofercie występuje coraz więcej zero i niskoemisyjnych modeli - mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

Wszystkie edycje dostępne są w zakładce Rynek Motoryzacyjny. Informacja prasowa  kliknij tutaj »

Rejestracje pojazdów użytkowych pow. 3,5t, w tym samochodów ciężarowych i autobusów - czerwiec 2023 r.

Czerwiec: +14,6% r/r; styczeń – czerwiec: +11,3% r/r

W czerwcu 2023r. zarejestrowano 3 336 nowych pojazdów użytkowych pow. 3,5t, tj. więcej niż przed rokiem (+14,6%) i więcej niż w maju br. (+7,9%).

Od początku 2023 roku przybyło 18 044 szt. nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t. co oznacza wzrost (+11,3%) w skali roku. To półrocze jest tylko o 276 szt. mniejsze niż rekordowe pierwsze półrocze 2019r. W grupie samochodów ciężarowych rejestracji było 17 314, czyli 10,9% więcej niż w 2022r., a grupa autobusów zwiększyła się w tym czasie o 21,9% do 730 szt. 

Rynek nowych autobusów wzrósł o 40,7% r/r i osiągnął rezultat 152 szt. Wysoki wzrost w ostatnim miesiącu to efekt niskiej bazy z ub.r. kiedy zarejestrowano jedynie 108 autobusów. 
W dziale Rynek Motoryzacyjny nowe analizy o pierwszych rejestracjach w CZERWIEC 2023 roku samochodów ciężarowych i autobusów o DMC powyżej 3,5t  oraz dane o samochodach dostawczych do 3,5t. Raporty przygotowano na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kliknij tutaj »

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2014 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.