Aktualności

Program "Mój Elektryk"

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wraz ze Związkiem Dealerów Smochodów oraz Polską Izbą Rozwoju Elektromobilności apelują o waloryzację programu „Mój Elektryk”

Jako organizacje reprezentujące przedsiębiorców z branży dystrybucji, produkcji pojazdów i elektromobilności wystąpiliśmy z apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o podwyższenie maksymalnej ceny pojazdu kwalifikującego się do wsparcia w ramach programu "Mój Elektryk".

Program "Mój Elektryk" został uruchomiony w lipcu 2021 r. Według IBRM Samar średnia cena samochodu elektrycznego wynosiła wówczas 189.660 zł. natomiast w chwili obecnej jest to już 269.500.
Dzięki wsparciu finansowemu programu systematycznie zwiększa się liczba aut elektrycznych. Na koniec lipca 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było 47 018 pojazdów osobowych i dostawczych bateryjnych (BEV) a w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy ich liczba zwiększyła się o 13 293 szt., co oznacza wzrost o 39,4%.

W chwili obecnej problemem dostrzeganym przez branżę jest jednak to, że przez dwa lata programu liczba modeli samochodów w ramach limitu określonego w programie "Mój Elektryk" uległa znacznemu ograniczeniu.
Mając na uwadze troskę o dalszy sukces programu zasadne jest pilne zwiększenie limitu ceny pojazdu, wg. naszej oceny do kwoty 315.000 złotych. Zasadne jest aby dopłata stanowiła wciąż ten sam procent w ramach ceny pojazdu.

Walne Zgromadzenie PZPM - 22.06.2023

Dyrektor Generalna ACEA European Automobile Manufacturers' Association - Sigrid de Vries   była gościem honorowym podczas Walnego Zgromadzenia Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego .
Podczas swojego wystąpienia Sigrid de Vries zwróciła uwagę na wspaniałą współpracę z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnym i jej znaczenie, szczególnie w tak przełomowym dla motoryzacji momencie - przejścia europejskiej i światowej motoryzacji na zeroemisyjną mobilność.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania!!! LINK do nagrania: https://youtu.be/vFgSAUT-AgI

Produkcja pojazdów samochodowych i silników do pojazdów mechanicznych w Polsce według danych GUS - MAJ 2023

Opublikowane przez GUS MAJOWE dane dotyczące produkcji pojazdów wskazują, że wyniki za ostatni miesiąc utrzymały się na zbliżonym poziomie jak w kwietniu i  pozostają wyższe w porównaniu do analogicznego miesiąca 2022 r... W segmencie samochodów osobowych produkcja zwiększyła się o 1,6 tys. aut.,  w segmencie ciężarowych i dostawczych było to więcej o 5 762 szt. natomiast produkcja autobusów zwiększyła się o 79 szt.
Produkcja silników do samochodów spalinowych utrzymała się na niezmienionym poziomie w porównaniu do analogicznego miesiąca ub.r.

W maju liczba wyprodukowanych samochodów osobowych wyniosła 25,2 tys. szt. i była wyższa niż rok wcześniej o 1,6 tys. szt. (+6,8% r/r). W porównaniu do kwietnia br. wzrost wyniósł 4,1%. Narastająco w okresie styczeń – maj 2023 produkcja wzrosła o 23,5% r/r do  liczby 122 tys. aut. Poziom odniesienia był jednak bardzo niski.
W omawianym okresie produkcja pojazdów ciężarowych utrzymała się w trendzie wzrostowym osiągając liczbę 24 698 pojazdów. Uzyskany rezultat jest zbliżony do kwietniowego ale wyższy niż w maju 2022 roku o 5 762 szt. (+30,4%r/r). W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2023 roku wzrost wyniósł 68,2% r/r z liczbą 122 920 wyprodukowanych egz.
W maju z polskich zakładów wyjechały 433 autobusy, o 79 szt. więcej niż w maju 2022r. (+22,3% r/r) W porównaniu do kwietnia br. jest to minimalnie mniej  (-1,1%m/m). W sumie od stycznia do maja br. wyprodukowano 2 166 szt co oznacza wzrost o 12,2%.
Produkcja silników do pojazdów mechanicznych wyniosła w maju br. 222 tys. szt. o 22,7%r/r więcej niż w analogicznym miesiącu ub.r.. W porównaniu do poprzedniego miesiąca jest to więcej o 12 tys. szt. (+5,7%). Narastająco w okresie styczeń-maj 2023 z taśm zjechało 1057 tys. silników, o 31,3% więcej niż w analogicznym okresie 2022. Silniki Diesla odpowiadają za ponad 80% tej liczby.

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. produkcji pojazdów samochodowych i silników spalinowych w Polsce w MAJU 2023 roku , które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego

Aby zapoznać się z  zestawieniami <<kliknij tutaj>>

Walne Zgromadzenie PZPM 22.06.2023

W dniu 22 czerwca br. odbyło się kolejne Walne Zebranie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w którym wzięło udział ponad 40 przedstawicieli firm członkowskich PZPM: importerów pojazdów , producentów pojazdów, przyczep i naczep oraz części i komponentów do pierwszego montażu a także firm zabudowujących.
Gościem honorowym wydarzenia była Dyrektor Generalny ACEA European Automobile Manufacturers' Association - Sigrid de Vries oraz Dariusz Wieczorek Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Podkomisji stałej do spraw elektromobilności oraz Członek Komisji do Spraw Energii, Klimatu i aktywów Państwowych, który przedstawił aktualną sytuację energetyczną w Polsce. Podczas rozmowy Posła Dariusza Wieczorka z Jakubem Farysiem Prezesem PZPM poruszone zostały tematy dot. dostępności zielonej energii i infrastruktury ładowania dla samochodów osobowych i ciężarowych oraz wiele istotnych dla branży motoryzacyjnej tematów.
W trakcie Walnego Jakub Faryś przedstawił sprawozdanie z działalności Związku oraz kierunki działań na lata 2023/2024. Przedstawił również szczegółowy plan wdrażania projektu  PZPM FUTURE , który powstał z okazji 30-lecia PZPM w - w świetle przejścia europejskiej i światowej motoryzacji od tradycyjnej mobilności do nowych rodzajów mobilności, w tym e-mobilności.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w Walnym Zebraniu PZPM. Podziękowania należą się także Radzie Nadzorczej PZPM za zaangażowanie w pracę Związku, w szczególności Przewodniczącemu Rady Nadzorczej Panu Markowi Gawrońskiemu , Przewodniczącemu Komisji Skrutacyjnej Bogusławowi Mazurowi , Prezesowi PZPM - Jakubowi Farysiowi, Przewodniczącemu Walnego Zebrania Dariuszowi Chrzanowskiemu i Sekretarzowi Walnego Zebrania Marcinowi Witaszkowi za sprawne przeprowadzenie spotkania.

Dane cząstkowe 20 dni czerwca 2023 - Nowe sam. osobowe, dostawcze, ciężarowe i jednoślady

Po 20 dniach czerwca br. wyniki rejestracji we wszystkich segmentach pojazdów zdecydowanie umocniły się względem pierwszych 10 dni miesiąca. Względem analogicznego okresu ub. roku  liczba rejestracji wszystkich rodzajów pojazdów z wyjątkiem skuterów znalazła się na plusie. W omawianym okresie zarejestrowanych zostało 21 915 samochodów osobowych  o (+5,6% r/r).
Rejestracje lekkich samochodów dostawczych wyniosły 2 630 szt. (+11,4%r/r). Sprzedaż nowych ciężkich samochodów ciężarowych pow. 3.5t zwiększyła się o 11,3% do 1793 szt.
Jednoślady zanotowały zróżnicowane rezultaty. Rejestracje motocykli wzmocniły się o 9,3%r/r natomiast rejestracje skuterów obniżyły się o 9,3% r/r.
Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj

Licznik elektromobilności - Maj 2023

Według danych z końca maja 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 42 859 osobowych i użytkowych samochodów całkowcie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze pięć miesięcy b.r. ich liczba zwiększyła się o 9 134 sztuki, tj. o 71% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździły 76 683 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych aut (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 38 671 szt., a park hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 38 012 szt. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 4 188 szt., z czego BEV stanowiły ponad 99%. Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja składała się z 17 452 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 556 218 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 885 szt.

Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec maja 2023 r. w Polsce funkcjonowało 2836 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5597 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W maju uruchomiono 68 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (157 punktów).

- Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki rejestracji pojazdów elektrycznych w Polsce, trzeba podkreślić, że w przypadku samochodów osobowych wzrost r/r jest blisko dwukrotny i że ta tendencja utrzymuje się przez ostatnie miesiące. Jeżeli chodzi o pojazdy dostawcze, liczba ich rejestracji rośnie znacznie dynamiczniej i tylko w samym maju - w porównaniu z majem ubiegłego roku - wyniosła 200%. Jeśli popatrzymy na rejestracje pojazdów elektrycznych powyżej 3,5 t, to widać, że wzrosty są na poziomie 4 tys. %. Oczywiście ciągle jeszcze mówimy o stosunkowo małych liczbach, ale skala wzrostu pokazuje, jak bardzo dynamicznie rośnie ta część rynku. Cieszy również, że po okresowym spadku rośnie liczba elektrycznych autobusów, które trafiają ulice polskich miast –  mówi Jakub Faryś , Prezes PZPM.  

Wszystkie edycje dostępne są w zakładce Rynek Motoryzacyjny. Informacja prasowa  kliknij tutaj »

PZPM - ACEA - Rejestracje samochodów osobowych wg rodzaju paliwa w maju 2023r.

+18,5% w maju 2023 r., udział elektrycznych bateryjnych: 13,8% w rynku

W maju 2023 r. na unijnym rynku samochodowym odnotowano znaczny wzrost liczby rejestracji samochodów osobowych - blisko 1 mln sztuk, co oznacza wzrost o 18,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to dziesiąty z rzędu miesiąc wzrostu. Wszystkie cztery główne rynki UE zwiększyły sprzedaż, przy czym najbardziej umocniły się Włochy (+23,1%), Niemcy (+19,2%) i Francja (+14,8%).
Od stycznia do maja 2023 r. rynek samochodowy w UE zwiększył się o 18%, do 4,4 mln zarejestrowanych aut. Wprawdzie sytuacja na rynku poprawiła się w maju, ale sprzedaż od początku roku jest nadal o 23% niższa w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r., kiedy zarejestrowano 5,7 mln sztuk. We wspomnianym pięciomiesięcznym okresie obserwowaliśmy dwucyfrowe wzrosty na większości rynków, w tym na czterech największych: Hiszpanii (+26,9%), Włoszech (+26,1%), Francji (+16,3%) i Niemczech (+10,2%).

Po więcej kliknij tutaj  »

15.06.2023 Spotkanie Grupy Homologacyjnej PZPM z udziałem przestawicieli Transportowego Dozoru Technicznego w Ministerstwie Infrastruktury

Dzisiaj w naszej siedzibie odbyło się kolejne już spotkanie grupy homologacyjnej utworzonej w ramach PZPM, tym razem z udziałem przedstawicieli Transportowego Dozoru Technicznego w Ministerstwie Infrastruktury. Poruszonych zostało wiele ważnych i kluczowych tematów z punktu widzenia importerów i producentów pojazdów, przyczep, między innymi dot. nowych systemów homologacyjnych, samrt tachografów wersja II, , systemów poboru opłat za korzystanie z infrastruktury i wiele innych bieżących kwestii. Frekwencja dopisała:). W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i już myślimy o kolejnych.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2014 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.