Aktualności

Rejestracje autobusów - CZERWIEC 2023r.

Nowe autobusy   CZERWIEC (+40,7% r/r);  STYCZEŃ - CZERWIEC (+21,9%)

W czerwcu 2023 r. w Polsce zarejestrowano 152 fabrycznie nowe autobusy, czyli o 44 sztuki więcej niż przed rokiem (+40,7% r/r) i o kilka egzemplarzy więcej niż w maju br. (+5 szt./+3,4% m/m). To kontynuacji dobrej passy na polskim rynku.

Tym samym skumulowany rezultat za I połowę 2023 r. wynosi 730 rejestracji nowych autobusów (+131 szt. / +21,9% r/r), co oznacza kontynuację zapoczątkowanego jeszcze w kwietniu wzrostu i trzecie w tym roku wyjście rynku „na plus”. Dla porównania – po I kwartale br. mieliśmy 295 rejestracji (-24 szt. / -7,5% r/r).

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. pierwszych rejestracji autobusów nowych i używanych w Polsce w  CZERWCU 2023 roku . Analizę przygotował na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, zespół PZPM we współpracy z firmą JMK - analizy rynku autobusów.

Informacja prasowa i zestawienia Tutaj »

PZPM - ACEA - Rejestracje sam. osobowych wg. rodzaju paliwa w czerwcu 2023r.

Rejestracje samochodów osobowych: +17,8% w czerwcu 2023 r., udział elektrycznych bateryjnych: 15,1% w rynku

W czerwcu 2023 r. rynek samochodowy w UE wzrósł o 17,8% do 1 mln zarejestrowanych sztuk. Wzrost ten można powiązać z odbiciem regionu od niskiej bazy porównawczej w ubiegłym roku, spowodowanym głównie niedoborami części samochodowych. Z wyjątkiem Węgier (-1,4%), wszystkie rynki UE zwiększyły sprzedaż, w tym cztery największe: Niemcy (+24,8%), Hiszpania (+13,3%), Francja (+11,5%) i Włochy (+9,1%).

W pierwszej połowie 2023 r. liczba rejestracji nowych samochodów w UE znacząco zwiększyła się (+17,9%), osiągając 5,4 mln sztuk. Poprawa w ostatnich miesiącach wskazuje, że europejski przemysł motoryzacyjny odzyskuje siły po zakłóceniach dostaw wywołanych pandemią. Skumulowane wolumeny są jednak o 21% niższe w porównaniu z 2019 rokiem. Większość rynków regionu znacząco zwiększyła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r., w tym cztery główne: Hiszpania (+24,0%), Włochy (+22,8%), Francja (+15,3%) i Niemcy (+12,8%).

Po więcej kliknij tutaj  »

PZPM sygnatariuszem Memorandum o współpracy w zakresie baterii do pojazdów elektrycznych w ramach Polsko–Koreańskiego Forum Gosparczego

13 i 14 lipca 2023 miało miejsce Polsko–Koreańskie Forum Gospodarcze. W wydarzeniu uczestniczyli prezydenci obu krajów - Prezydent Andrzej Duda i Prezydent Republiki Korei Yoon Suk–yeol oraz minister rozwoju i technologii - Waldemar Buda i koreański minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee, którzy podpisali Porozumienie o współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji, w tym w szczególności wymiany handlowej, promocji inwestycji i współpracy przemysłowej.
Niezwykle istotną częścią forum - z punktu widzenia branży motoryzacyjnej - było podpisanie Memorandum o współpracy w zakresie baterii do pojazdów elektrycznych pomiędzy Korea Battery Industry Association „KBIA” a Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego
Porozumienie, ma na celu promowanie współpracy między firmami członkowskimi i wspieranie wzajemnych strategicznych relacji biznesowych. Współpraca będzie przebiegała w kilku obszarach - w tym dotyczącym wymiany informacji na temat trendów branżowych, polityk i przepisów; udzielania wsparcia firmom członkowskim i współpracy w kwestiach związanych z rozwojem technologii. Porozumienie ma na celu wspieranie rozwoju przemysłu baterii w Korei i Polsce oraz poprawę bezpieczeństwa, niezawodności i zrównoważonego rozwoju globalnego łańcucha dostaw baterii między oboma krajami. Strony zadeklarowały, że będą dzielić się informacjami nt. trendów branżowych, przepisów, analiz i wiedzą techniczną związaną z przemysłem akumulatorów i pojazdów elektrycznych oraz że będą współpracować na rzecz rozwoju zasobów ludzkich w dziedzinie baterii i pojazdów elektrycznych poprzez wymianę informacji na temat m.in. projektów edukacyjnych. Porozumienie zakłada ponadto promocję rynku baterii poprzez udział w programach związanych z organizacją wystaw, konferencji, warsztatów technologicznych i wydarzeń w obszarze akumulatorów i pojazdów elektrycznych i zachęcenie do udziału w nich firm członkowskich obu organizacji.
Strony będą też wspierać firmy członkowskie, które chcą inwestować w rynek baterii w Korei oraz branżę pojazdów elektrycznych w Polsce poprzez wymianę informacji o rynkach i trendach inwestycyjnych, prowadzenie programów doradczych oraz korzystania z programów rozwoju sieci i wsparcia. Równie istotnym obszarem będzie wspieranie działań badawczych i dzielenie się wiedzą w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych w celu ułatwienia normalizacji, certyfikacji i rozwoju technologii (B+R).

Fotorelacja  kliknij tutaj »

Licznik elektromobilności - Czerwiec 2023

Według danych z końca czerwca 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 45 214 osobowych i użytkowych samochodów całkowcie elektrycznych (BEV). W I połowie b.r. ich liczba zwiększyła się o 11 489 sztuk, tj. o 72% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Pod koniec czerwca 2023 r. po polskich drogach jeździły 80 232 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych aut (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 40 780 szt., a park hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 39 452 szt. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 4 459 szt., z czego BEV stanowiły ponad 99%. Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec czerwca składała się z 17 888 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 572 426 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 906 szt. 

Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec czerwca 2023 r. w Polsce funkcjonowało 2885 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5709 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W czerwcu uruchomiono 49 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (112 punktów). 

- W czerwcu przekroczyliśmy 40 tys. bateryjnych samochodów osobowych w parku. Można przyjąć, że ta część parku przyrasta rok do roku o 80%. Podobną dynamikę, choć mniejszą liczbę pojazdów, obserwujemy w przypadku samochodów wodorowych. Warto zaznaczyć, że ciągle bardzo dynamicznie rośnie liczba rejestracji bateryjnych samochodów dostawczych, bo tu wzrosty przekraczają 110%. Stabilnie rośnie, bo na poziomie 20% r/r liczba pojazdów hybrydowych. To wszystko pokazuje, że producenci pojazdów bardzo poważnie traktują decyzje władz europejskich i krajowych dotyczących przejścia na zeroemisyjne napędy
i w ofercie występuje coraz więcej zero i niskoemisyjnych modeli - mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

Wszystkie edycje dostępne są w zakładce Rynek Motoryzacyjny. Informacja prasowa  kliknij tutaj »

Rejestracje pojazdów użytkowych pow. 3,5t, w tym samochodów ciężarowych i autobusów - czerwiec 2023 r.

Czerwiec: +14,6% r/r; styczeń – czerwiec: +11,3% r/r

W czerwcu 2023r. zarejestrowano 3 336 nowych pojazdów użytkowych pow. 3,5t, tj. więcej niż przed rokiem (+14,6%) i więcej niż w maju br. (+7,9%).

Od początku 2023 roku przybyło 18 044 szt. nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5t. co oznacza wzrost (+11,3%) w skali roku. To półrocze jest tylko o 276 szt. mniejsze niż rekordowe pierwsze półrocze 2019r. W grupie samochodów ciężarowych rejestracji było 17 314, czyli 10,9% więcej niż w 2022r., a grupa autobusów zwiększyła się w tym czasie o 21,9% do 730 szt. 

Rynek nowych autobusów wzrósł o 40,7% r/r i osiągnął rezultat 152 szt. Wysoki wzrost w ostatnim miesiącu to efekt niskiej bazy z ub.r. kiedy zarejestrowano jedynie 108 autobusów. 
W dziale Rynek Motoryzacyjny nowe analizy o pierwszych rejestracjach w CZERWIEC 2023 roku samochodów ciężarowych i autobusów o DMC powyżej 3,5t  oraz dane o samochodach dostawczych do 3,5t. Raporty przygotowano na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kliknij tutaj »

Rejestracje nowych i używanych kamperów oraz przyczep kempingowych w 2023 roku

W pierwszej połowie 2023 r. odnotowaliśmy spadek liczby pierwszych rejestracji nowych samochodów kempingowych w Polsce o 32,3% (-337 szt.) r/r.

Jakub Faryś , prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego mówi: „Ostatnie sześć miesięcy to niestety, zarówno w rejestracjach nowych samochodów kempingowych jak i przyczep kempingowych, znaczące spadki. W przypadku samochodów może to być ciągle jeszcze ograniczona, choć poprawiająca się, dostępność podwozi. Wydaje się, że to niestety również rosnące ceny samochodów i przyczep powodują, że część klientów wybiera używane pojazdy. Wskazuje na to wzrost rejestracji używanych pojazdów i przyczep kempingowych. Jedną z przyczyn niższego poziomu rejestracji może być fakt, że po dokonanych zakupach w poprzednich latach wypożyczalnie kupują mniej. Wskazują na to zsumowane wyniki dla rynku pojazdów nowych i używanych, które utrzymują się mniej więcej na poziomie roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę, że sezon wakacyjny już trwa nie należy niestety spodziewać się, że w najbliższych miesiącach rejestracje będą radykalnie rosły.”   Więcej tutaj>>

Dane cząstkowe 10 dni czerwca 2023 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Po 10 dniach lipca br. liczba rejestracji samochody osobowe oraz samochody ciężarowe powyżej 3,5t jako jedyne osiągnęły wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W omawianym okresie zarejestrowanych zostało 10 237 samochody osobowe o (+12,5% r/r). Rejestracje lekkich samochodów dostawczych wyniosły 1035 szt. (-2,5%r/r). Sprzedaż nowych ciężkich samochodów ciężarowych pow. 3.5t zwiększyła się o 14,7% do 919 szt.
Jednoślady zanotowały straty. Rejestracje motocykli spadły o 1,3 %r/r natomiast skuterów o 10,6% r/r.
W ciągu pierwszych 10 dni lipca zarejestrowano:
Samochody:
 10 237 sam. osobowych: +12,5% r/r
1035 lekkich sam. dostawczych LCV: -2,5% r/r
    919 sam. ciężarowych pow. 3.5t: +14,7% r/r
Jednoślady:
  892 motocykle:    -1,3% r/r
  372 motorowery:   -10,6% r/r

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj

Rejestracje przyczep i naczep oraz ciągników rolniczych w CZERWCU 2023r.

Rejestracje w całej grupie nowych przyczep i naczep wszystkich rodzajów, w ostatnim miesiącu osiągnęły łącznie 8 088 szt. i były mniejsze niż przed rokiem (-5,9%). 

Grupa przyczep  uzyskała w czerwcu rejestracje na poziomie 5 835 szt. (-9,2% r/r). W porównaniu z majem br. rejestracje w grupie spadły o 9,2% (-585 szt.).

Rynek naczep  , które stanowią drugą zasadniczą siłę w zagregowanej grupie, nieznacznie wzrósł o 3,9% po wzrostach z marca i kwietnia. W czerwcu br. zarejestrowano 2 253 szt. W porównaniu z poprzednim miesiącem rynek naczep wzrósł (+6,9%; +146 szt.) 

W podgrupie przyczep i naczep o DMC pow. 3,5t  w czerwcu 2023r. rejestracje osiągnęły wynik 2 529 szt. po lekkim wzroście o 4,4% r/r. To drugi, obok marca, miesiąc ze wzrostem w tym roku. Cały ubiegły rok zamknął się 12% spadkiem. 

Samych naczep w czerwcu przybyło 2 253 szt. tj. więcej o 4% r/r. a przyczep 276 szt. tj. więcej o 7,4% niż rok wcześniej.

Od początku 2023 roku zarejestrowano łącznie 45 639 przyczep i naczep wszystkich rodzajów   i jest to wynik niższy o 9,3% niż rok wcześniej (-4 675 szt.). Rejestracje przyczep zmniejszyły się o 12,8% do poziomu 32 762 szt. (-4 825 szt.). Wśród naczep rezultat nieznacznie zwiększył się o 1,2% do poziomu 12 877 szt. (+150 szt.)

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opracowaniem nt. pierwszych rejestracji przyczep, naczep oraz ciągników rolniczych w Polsce w CZERWCU 2023 roku , które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów

Aby zapoznać się z informacją prasową i zestawieniami kliknij tutaj »