Motoserce

MOTOSERCE nie jest organizacją, ani stowarzyszeniem. Jest Ideą wynikającą z potrzeby serca i z chęci działania. Głównymi organizatorami są wyłącznie kluby zrzeszone przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Od kilku lat również Fundacja Jednym Śladem jest współorganizatorem warszawskiej edycji akcji MOTOSERCE.

Na polskich drogach co roku ginie ponad 3 tys. osób, tysiące wymaga hospitalizacji a później rehabilitacji. Zawsze w takich sytuacjach niezbędna jest krew, która ratuje życie.

MOTOSERCE to cykliczna ogólnopolska akcja zbiórki krwi. Naszą działalnością chcemy zwrócić uwagę na problem braku krwi w polskich szpitalach i bankach krwi. Dodatkowo akcja ma na celu przyczynić się do zmniejszenia liczby osób poszkodowanych w trakcie wypadków drogowych. W tym celu podczas akcji zajmujemy się edukacją bezpiecznej jazdy na drogach oraz edukacją w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Akcja MOTOSERCE organizowana jest przez motocyklistów zrzeszonych przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych (ponad 140 klubów i ponad 5 tys. motocyklistów). Głównymi partnerami są Polski Czerwony Krzyż i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Co roku, odbywa się finał akcji w ponad 80 miastach w całej Polsce. Ma charakter jednodniowego pikniku, podczas którego odbywają się koncerty na dużej scenie, pokazy ratownictwa drogowego i bezpiecznej jazdy, wystawy motocykli, a także parada motocyklowa oraz liczne konkursy dla najmłodszych i tych trochę starszych. Tak duża liczba atrakcji przyciąga w tą jedną z pierwszych wiosennych sobót całe rodziny, a także miłośników motoryzacji i muzyki (około 15 tys. ludzi). Dzięki takiej formule udaje się zrealizować cele naszej akcji. W ciągu sześciu edycji zostało zebranych ponad 18 000 litrów krwi.

4 kwietnia 2009 roku odbyła się pierwsza edycja MOTOSERCA. Do akcji włączyło się 60 klubów motocyklowych w 50 miastach – ponad 2 tys. motocyklistów pracowało dla wspólnej sprawy. Zebrano wtedy 1331 litrów krwi, czego nikt wcześniej nie dokonał.

Fundacja Jednym Śladem po raz pierwszy przyłączyła się do akcji w 2011 roku, z małym skromnym stanowiskiem prezentowaliśmy uczestnikom imprezy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zorganizowaliśmy pokaz pierwszej pomocy wypadku drogowego. Dzięki zaproszonym przez nas Partnerom (Żandarmerii Wojskowej, a także Policji) zaprezentowaliśmy także fotel zderzeń i alkogogle.

Z roku na rok rósł nasz wkład w przygotowania akcji, jak również nasze stoisko i atrakcje na nim prezentowane były coraz większe. W 2012 roku wraz z Grupą Pomocy Humanitarnej PCK zorganizowaliśmy kilka pokazów udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach życia codziennego, jak również edukowaliśmy uczestników pikniku w tym zakresie.

W 2013 roku, oprócz standardowych już atrakcji, zaprezentowaliśmy również wystawę Ja Motocyklista – akcję skierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego zmieniającą stereotypy postrzegania motocyklistów przez społeczeństwo.

W 2014 roku na Motosercu pojawili się również partnerzy akcji organizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich, a skierowanej do motocyklistów – Załóż Odblask. Mimo niesprzyjającej aury krwiodawcy stawili się tłumnie i udało się zebrać ponad 500 litrów krwi.

W tym roku ruszyły już przygotowania do kolejnej edycji, która odbędzie się 4 czerwca w Warszawie.

Więcej informacji na www.motoserce.pl oraz na stronie Fundacji Jednym Śladem www.jednymsladem.com.pl