BMW Motorrad wprowadza dynamiczne światło stopu DBL

BMW Motorrad wprowadza dynamiczne światło stopu DBL. ABS Pro z Dynamic Brake Light od rocznika 2016 dostępny dla 6 modeli. Dynamic Brake Light (Dynamiczne Światło Stopu, DBL) to element strategii „Safety 360°”, który ma za zadanie jeszcze skuteczniej informować innych użytkowników dróg, że motocykl przed nimi  hamuje.

Ta dodatkowa funkcja świateł stopu, dostępna na razie tylko w Unii Europejskiej, dwustopniowo ostrzega jadących za motocyklem o hamowaniu ostrym lub awaryjnym – przy hamowaniu od prędkości powyżej 50 km/h światło stopu mruga z częstotliwością 5 Hz, a gdy pojazd zmniejszy prędkość poniżej 14 km/h, włączane są dodatkowo światła awaryjne. Funkcja pozostaje aktywna do chwili ponownego przyspieszania, do osiągnięcia prędkości wyższej niż 20 km/h.

DBL dostępny jest, jako opcja fabryczna w połączeniu z ABS Pro (opcją łączoną z systemem Ride Modes Pro). Od rocznika 2016 będzie dostępna w modelach BMW R 1200 GS, R 1200 GS Adventure i S 1000 XR. W modelach K 1600 GT, GTL i GTL Exclusive będzie wyposażeniem seryjnym od rocznika 2016.

W porównaniu z konwencjonalnym systemem ABS, system ABS Pro idzie o krok dalej, oferując wyższe bezpieczeństwo hamowania w łuku, wykrywając przechył motocykla i nie pozwalając na zablokowanie kół nawet przy gwałtownym zaciśnięciu szczęk hamulcowych, a tym samym redukując nagłe zmiany sił skrętnych.

Zapraszamy do obejrzenia video »