Aktualności

Licznik Elektromobilności: czy wstrzymanie naboru w programie „Mój elektryk” obniży popyt na samochody elektryczne?

Według danych z końca lipca 2024 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 70 579 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze siedem miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 14 102 szt. (tj. o 6% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.) – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSNM.

Pod koniec lipca 2024 r. po polskich drogach jeździło 122 299 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych, osobowych aut (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 63 540 szt., a park hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 58 759 szt. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 7 070 szt. Stale rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca składała się z 21 840 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 839 513 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów zeroemisyjnych w Polsce wzrósł do 1 373 szt. (z czego pojazdy całkowicie elektryczne stanowiły 1307 szt., zaś wodorowe – 66 szt.). 

Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się infrastruktura ładowania. Pod koniec lipca 2024 r. w Polsce funkcjonowały 7 563 ogólnodostępne punkty ładowania pojazdów elektrycznych (4 163 stacje). 29% z nich stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.  W lipcu uruchomiono 308 nowych punktów.

–  Prezentując wyniki tego miesiąca, nie sposób odnieść się do informacji o zawieszeniu od 1 września dofinansowania do zakupu pojazdów z programu „Mój Elektryk”. Program ten jest kluczowym wsparciem rozwoju zeroemisyjnych flot w polskich firmach.  A warto tu przypomnieć, że to właśnie firmy kupują zdecydowaną większość pojazdów osobowych – w tym zeroemisyjnych w Polsce. Jako branża jesteśmy bardzo zaskoczeni faktem zawieszenia programu, bo od wielu miesięcy uzyskiwaliśmy zapewnienia, że będzie on kontynuowany. W tej sytuacji, być może warto rozważyć przeznaczenie części pieniędzy spośród 1.6 mld zł pochodzących z KPO na dofinansowanie zakupów pojazdów zeroemisyjnych przez firmy. Wsparcie to byłoby być bardzo dobrym uzupełnieniem programu „Mój Elektryk”, pozwalającym na utrzymanie płynności zakupów do momentu ponownego uruchomienia transz. Polska pozostaje na wczesnym etapie transformacji na zeroemisyjność, a wszelkie tego typu zawirowania powodują kłopoty firm na rynku – także wizerunkowe i wyhamowują proces wymiany pojazdów – mówi Jakub Faryś , Prezes PZPM.

Wszystkie edycje dostępne są w zakładce Rynek Motoryzacyjny. Informacja prasowa  kliknij tutaj »

Dane cząstkowe 20 dni SIERPNIA 2024 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Prezentujemy rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów w Polsce w ciągu pierwszych 20 dni b.miesiąca na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Po 20 dniach sierpnia b.r., wyniki są zdecydowanie wyższe niż w pierwszej dekadzie miesiąca we wszystkich segmentach z wyjątkiem ciężkich samochodów ciężarowych, w przypadku których spadek jeszcze się pogłębił.
Samochody osobowe znalazły się na plusie +5,8% r/r, dostawcze ze znacznie mniejszym spadkiem -5,9r/r natomiast ciężarowe pow. 3.5t z olbrzymim 78,1% spadkiem r/r. Po 10 dniach było to 67,7% r/r.
Z kolei motocykle i motorowery kontynuują wzrosty odpowiednio +58,3% i 43,1% rok do roku.

W dniach od 1 do 20 SIERPNIA 2024 zarejestrowano:

  • samochody osobowe: 20 656 szt.   +5,8%  r/r
  • samochody dostawcze: 2 240 szt.   -5,9% r/r
  • samochody osobowe i dostawcze: 22 896 szt, +4,6% r/r
  • samochody ciężarowe powyżej 3,5t:  776 szt.  -78,1% r/r
  • motocykle:    2 351 szt.   +58,3% r/r
  • motorowery:  1 033 szt.   +43,1% r/r

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj

AKCYZA NA MILD HYBRYDY

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotycząca akcyzy na samochody z tzw. miękką hybrydą (MHEV) może mieć znaczący wpływ na rynek nowych samochodów w Polsce. Dotychczas skarbówka naliczała wyższą stawkę akcyzy, podobną do tej, która obowiązuje dla pojazdów z napędem spalinowym. Nowy wyrok sądu może jednak zmienić tę sytuację, co z kolei może przynieść korzyści finansowe dla nabywców tego typu samochodów.
Jeśli wyrok sądu zostanie utrzymany, kupujący pojazdy z miękką hybrydą mogą liczyć na obniżenie stawki akcyzy, co bezpośrednio przełoży się na niższą cenę zakupu. W praktyce oznacza to oszczędności, które przy samochodach o wartości około 150 tysięcy złotych mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest to istotna różnica, szczególnie że samochody z technologią miękkiej hybrydy stanowią znaczącą część rynku nowych samochodów osobowych.
Jeśli wyrok ten będzie obowiązujący, możemy spodziewać się, że zainteresowanie samochodami z miękką hybrydą wzrośnie, co z kolei może wpłynąć na dynamikę sprzedaży na rynku motoryzacyjnym w Polsce.

Rejestracje jednośladów - LIPIEC 2024

W lipcu 2024 roku zarejestrowano 6 188 nowych jednośladów. Jest to o 46,7% więcej niż przed rokiem oraz o 5,17% więcej w porównaniu z czerwcem br. Ten rezultat jest najlepszym wynikiem omawianego miesiąca od 2016r. Jedynie w kwietniu w tym roku zarejestrowano więcej jednośladów - 6 817 szt.
Motocykle rosną nieprzerwanie od stycznia 2023r. W lipcu przybyło ich 4 380 szt.  W tym roku to już piąty miesiąc z rzędu kiedy motocykle przekroczyły poziom 4 tys. szt.
Rejestracje nowych motorowerów w ostatnim miesiącu osiągnęły poziom 1 808 sztuk. To najlepszy wynik rejestracji od początku bieżącego roku.
Od początku roku zarejestrowano w Polsce 29 567 nowych jednośladów, czyli o 34,6% więcej niż przed rokiem. Na ten wynik złożyło się 26 567 motocykli oraz 8 785 motorowerów.

W dziale Rynek motoryzacyjny przedstawiamy bieżące zestawienia o rejestracjach nowych motocykli i motorowerów w LIPCU 2024 roku, które zespół PZPM przygotował na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Aby zapoznać się z zestawieniami prosimy przejść do działu Rynek motoryzacyjny. Kliknij tutaj »

Rejestracje autobusów - LIPIEC 2024r.

Nowe autobusy  LIPIEC (+18,7% r/r); STYCZEŃ-CZERWIEC (+46% r/r)

W lipcu 2024 r. w Polsce zarejestrowano 178 fabrycznie nowych autobusów, czyli o 28 sztuk więcej niż przed rokiem (+18,7% r/r). Natomiast jest to suma znacznie niższa niż w czerwcu, kiedy autobusowa sprzedaż osiągnęła poziom 233 szt. (-55 szt. / -23,6% m/m).
Mimo tak słabego lipcowego wyniku, rynek przekroczył w ostatnim miesiącu próg 1200 rejestracji i zamknął okres styczeń-lipiec wynikiem na poziomie 1285 (+405szt. / +46% /r). Utrzymująca się sprzedaż na poziomie średnio 184 sztuk miesięcznie to dobry prognostyk na przyszłość, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę,
 że II kwartał bieżącego roku i widoczne w tym okresie przyspieszenie jest zasługą przede wszystkim gigantycznego wzrostu w kategorii minibusów (+425 szt./+145,1% r/r), przy jednoczesnym dużym spadku w autobusach miejskich (-142 szt. / -36% r/r.) W tej sytuacji zaczyna nam się tworzyć rynek dwóch prędkości, gdzie z jednej strony wynik mocno w górę pchają minibusy, natomiast z drugiej zdecydowanie wolniej sprzedają się autobusy powyżej 8 ton DMC, które przede wszystkim odpowiadają za wysoką wartość całego rynku. W przełożeniu na ranking poszczególnych graczy, to kwintesencją tej sytuacji jest wysokie trzecie miejsce marki Ford, czyli najtańszych MINI autobusów oferowanych na rynku i do tego produkowanych poza granicami naszego kraju.
Informacja prasowa i zestawienia Tutaj »

Raport kwartalny PZPM i KPMG „Branża motoryzacyjna” Edycja Q2/2024

W obliczu rosnących zagrożeń cyberbezpieczeństwa, branża motoryzacyjna w Polsce staje przed wyzwaniami związanymi między innymi z brakiem interdyscyplinarnego projektowania oraz ustandaryzowanych miar do oceny dojrzałości cyberbezpieczeństwa – wynika z raportu KPMG w Polsce i PZPM „Branża motoryzacyjna. Podsumowanie danych za H1 2024”. Publikacja analizuje także wyniki sprzedaży aut w Polsce za pierwszą połowę 2024 roku. W omawianym okresie na polskim rynku motoryzacyjnym zarejestrowano 277 tys. nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W segmencie samochodów ciężarowych zanotowano natomiast spadek sprzedaży o 10% r/r. W ciągu pierwszego półrocza 2024 roku w Polsce zarejestrowano aż 145 tys. pojazdów z napędami alternatywnymi, o 39,4% więcej niż w pierwszej połowie 2023 roku.  

Po więcej kliknij tutaj  »

Dane cząstkowe 10 dni SIERPNIA 2024 rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów

Prezentujemy rejestracje nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i jednośladów w Polsce w ciągu pierwszych 10 dni b.miesiąca na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Sierpień b.r. rozpoczął się od potężnych spadków wyników rejestracji pojazdów samochodowych w porównaniu z analogicznym okresem 2023r. O ile w przypadku samochodów osobowych spadek wynosi -8,9% r/r, to rejestracje samochodów dostawczych zmniejszyły się już o 20,1% r/r a ciężkie pojazdy ciężarowe powyżej 3.5 t. drastycznie obniżyły się o 67,7% rok do roku.
Jednoślady utrzymały się w trendzie wzrostowym .
W dniach od 1 do 10 SIERPNIA 2024 zarejestrowano:

  • samochody osobowe: 11 679 szt.   -8,9%  r/r
  • samochody dostawcze: 1 271 szt.  -20,1% r/r
  • samochody osobowe i dostawcze: 12 950 szt, -10,2% r/r
  • samochody ciężarowe powyżej 3,5t: 459 szt.  -67,7% r/r
  • motocykle:   1 278 szt.   +34,2% r/r
  • motorowery:   544 szt.   +26,2% r/r

Analizy przygotował zespół Analiz i Statystyki PZPM na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów Po więcej kliknij tutaj

Pierwsze rejestracje używanych samochodów osobowych w Polsce w lipcu 2024

Lipiec  +28,9% r/r ; Styczeń-Lipiec +25,2%r/r

W lipcu 2024 import samochodów używanych do Polski zwiększył się o 28,9% r/r. Od początku roku przybyło 738 439 aut, o 25,2% więcej niż w analogicznym okresie 2023r..
Zmienia się stopniowo struktura wiekowa samochodów sprowadzonych do naszego kraju na korzyść aut młodszych, co jest odmianą trendu obowiązującego jeszcze w 2023r.
Samochody w wieku do 4 lat obejmują obecnie 9,4% udziału wobec 7,1% w roku 2023. W przedziale wiekowym od 4 do 10 lat jest to 34,6% wobec 29,7% w ub.r. Natomiast samochody starsze niż 10-letnie odpowiadają na koniec lipca za 56,0% udziału w ogólnej liczbie sprowadzonych w tym roku aut wobec 63,3% rok wcześniej.
Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem nt. pierwszych rejestracji używanych samochodów w Polsce w LIPCU 2024  roku . Analizę przygotował zespół PZPM na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, zespół PZPM
Aby zapoznać się z informacją prasową i zestawieniami kliknij tutaj »