06_Sektor motoryzacyjny zapewnia obecnie miejsca pracy 13,8 mln Europejczyków, co stanowi 6,1% całkowitego zatrudnienia w UE

ACEA opublikowała nowe wydanie Przewodnika po przemyśle samochodowym: https://www.acea.be/publications/article/acea-pocket-guide, zawierające najnowsze dane dotyczące zatrudnienia, produkcji, rejestracji, innowacji, bezpieczeństwa drogowego i przepływów handlowych.
 Jak pokazuje Przewodnik, sektor motoryzacyjny zapewnia obecnie miejsca pracy 13,8 mln Europejczyków, co stanowi 6,1% całkowitego zatrudnienia w UE. Ponadto 11,4% wszystkich miejsc pracy w przemyśle UE - około 3,5 miliona - znajduje się w przemyśle samochodowym. Pięć największych krajów zajmujących się bezpośrednią produkcją to Niemcy (870 000 miejsc pracy), Francja (223 000), Polska (203 000), Wielka Brytania (186 000) i Rumunia (185 000).

Opublikowana aktualna interaktywna mapa fabryk motoryzacyjnych pokazuje, że 19,2 miliona pojazdów silnikowych wyprodukowanych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku zbudowano w 229 zakładach montażowych i produkcyjnych w 19 krajach UE.
 Mapa wizualizuje wysoce zintegrowaną i złożoną sieć produkcji samochodów obejmującą cały kontynent europejski. Podczas gdy gotowe pojazdy mogą być montowane w jednym kraju, części i komponenty pochodzą z wielu różnych państw członkowskich UE. W tym kontekście jest oczywiste, że wszelkie dodatkowe bariery, koszty lub opóźnienia wynikające z Brexitu będą stanowić poważne zagrożenie dla miejsc pracy i wzrostu w przemyśle samochodowym, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak iw UE, podkreślają eksperci ACEA.