USA - Porady ekspertów: 10 wskazówek dla świeżo upieczonego motocyklisty

Motocykle są wygodne i oszczędne. To oczywiste dla kogoś, kto kiedykolwiek podróżował motocyklem. Niestety są one również o wiele bardziej niebezpieczne niż samochód. Jak podaje Amerykański Instytut IIHS (Insurance Institute for Highway Safety), ​​motocykliści są 30 razy bardziej narażeni na śmierć w wypadku, niż osoby w samochodzie.

Mimo to, wielu entuzjastów jednośladów cieszy się przyjemnością z jazdy bez wypadku. Kluczem do bezszkodowej jazdy są dobre przygotowanie i unikanie ryzyka. Należy pamiętać, że w 2010 r. przyczyną 48 procent wypadków śmiertelnych było przekroczenie prędkości, a alkohol był przyczyną w 42 proc. wypadków (IIHS). Wyeliminowanie tych czynników znacznie zmniejsza ryzyko wypadku.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na jednośladach.

1.    Nie kupuj motocykla, z którego obsługą będziesz miał problem. Jeśli będzie to Twój pierwszy motocykl, lub nie miałeś go dłuższy czas – możesz być zaskoczony mocą dzisiejszych motocykli. Nawet modele z silnikami o małej pojemności są znacznie szybsze i bardziej wydajne niż te sprzed 10 czy 20 lat.

2.    Przy zakupie jednośladu, zacznij od wyboru takiego modelu, który do ciebie pasuje; w pozycji siedzącej, powinieneś być w stanie i prowadzić i odpoczywać. Obie stopy kierowcy powinny mieć możliwość pewnego podparcia, bez konieczności stawania na palcach. Kierownica i manetki powinny być w bliskim zasięgu ręki. Wybierz model, na który łatwo wsiądziesz i równie łatwo zejdziesz. Jeśli czujesz, że motocykl wydaje się zbyt ciężki - prawdopodobnie tak właśnie jest.

3.    Zainwestuj w hamulce z ABS.  Dane IIHS pokazują, że motocykle wyposażone w hamulce ABS dają o 37 procent mniejsze prawdopodobieństwo śmiertelnego wypadku niż motocykle bez ABS. Powód jest prosty: blokowanie się hamulców w przypadku intensywnego hamowania pozbawia kierowcę jakiejkolwiek sterowności. To może łatwo doprowadzić do poślizgu i wypadku, a w konsekwencji do poważnych obrażeń. ABS pomaga zatrzymać pojazd podczas hamowania awaryjnego, może to być szczególnie przydatne w przypadku śliskiej nawierzchni.  

4.    W miarę możliwości doskonal swe umiejętności. Możesz zapisać się na dodatkowe kursy lub jazdy doszkalające.

5.    Użyj głowy – noś kask. Fakty pokazują ogrom ryzyka: kierowcy bez kasku są o 40 procent bardziej narażeni na śmiertelny uraz głowy w wypadku i trzykrotnie bardziej na urazy mózgu, niż ci używający kasków.

6.    Noś odpowiednią odzież. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony noś odpowiednio dobraną kurtkę, pełne spodnie, rękawice i właściwe obuwie (nawet w lecie).   Specjalnie zaprojektowana odzież zapewnia ochronę oraz wentylację podczas jazdy nawet w ciepłe dni. trzeba również zadbać o skuteczną ochronę oczu. Należy pamiętać, że odzież w jaskrawych/jasnych kolorach znacznie zwiększa widoczność motocyklisty wśród innych użytkowników dróg.

7.    Prowadź defensywnie. Niedawne badania przeprowadzone przez University of South Florida w Centrum Badań Transportu Miejskiego pokazały, że w kolizji z udziałem motocykla i samochodu, w 60 procentach przypadków winę ponosili kierowcy samochodów. Dlatego trzeba być bardzo czujnym, szczególnie w dobie użytkowania telefonu i pisania SMS-ów za kierownicą. Miej oko na samochody zmieniające pas ruchu i wyjeżdżające z bocznych ulic. Trzymaj bezpieczny dystans, tak by w razie konieczności spokojnie zahamować lub ominąć przeszkodę na drodze.  

8.    Unikaj złej pogody. Śliska nawierzchnia może przyczynić się do pośłizgu. Deszcz nie tylko zmniejsza widoczność, ale przyczepność opon na drodze, co może sprawiać dodatkowe trudności. Jeśli jednak musisz jeździć w deszczu, pamiętaj, że najbardziej niebezpieczny jest czas tuż po rozpoczęciu opadów. Unikaj gwałtownych manewrów. Szczególnie delikatnie używaj hamulców, przepustnicy i układu kierowniczego, aby uniknąć poślizgu. Podczas jazdy przy silnych wiatrach bocznych, aktywnie przewiduj potencjalny boczny podmuch odpowiednio ustawiając pojazd.  

9.    Uważaj na niebezpieczeństwa na nawierzchni. Motocykl ma mniejszy kontakt z podłożem niż samochód. Piasek, mokre liście lub kamienie mogą spowodować nieoczekiwany poślizg. Nierówności i dziury, prawie niezauważalne w samochodzie, podczas jazdy motocyklem mogą stanowić poważne zagrożenie. Jeśli nie możesz ich uniknąć - zwolnij. Tory kolejowe i inne  podobne przeszkody należy pokonywać pod kątem prostym, aby zmniejszyć ryzyko poślizgu.

10.    Bądź gotowy do drogi. Przed każdą podróżą, zrób szybki ogląd pojazdu, aby upewnić się, że światła, klakson i sygnały kierunkowe działają prawidłowo. Sprawdź łańcuch, pas lub wałek i hamulce. Sprawdź także opony pod kątem zużycia i upewnij się, że mają odpowiednie ciśnienie.

Źródło: Consumer Reports „10 Motorcycle safety tips for new riders. Expert advice for first-time and returning riders”